První byla resuscitace běžkaře. Záchranáři Horské služby s AED (Automatizovaný externí defibrilátor) a kyslíkem přijeli na místo přibližně za 7 minut od nahlášení, aby převzali doposud laicky prováděné oživování. „Zároveň na místo dostali do dalších asi 4 minut posádku rychlé zdravotnické pomoci s lékařem. Resuscitace 67letého muže probíhala za spolupráce obou složek po dobu přibližně 1 hodiny, bohužel ale se špatným koncem,“ uvedli zástupci Horské služby.

O několik hodin později se obdobná událost stala u Bufetu na Smědavě. Stejně starý turista, jako v prvním případě, se tam náhle sesunul k zemi bez známek života. „Rychlý zásah obsluhy bufetu, který prováděl za pomoci dispečinku Zdravotnické záchranné služby resuscitaci za využití AED v režimu takzvaného TANR (telefonicky asistovaná neodkladná resuscitace) a opět rychlý příjezd záchranáře Horské služby znamenal pro pacienta velkou šanci na zotavení. Do vrtulníku záchranářů byl předáván za kontinuální resuscitace pomocí automatického zařízení pro resuscitaci LUCAS,“ doplnila Horská služba.

Do třetice se v odpoledních hodinách dostal do potíží diabetik s nastupující hypoglykemií na staré uzavřené cestě. Tuto diagnózu stanovil na místě záchranář Horské služby a správně se o pacienta postaral. Celá akce proběhla úspěšně díky použití aplikace Záchranka. I přesto, že postižený nereagoval na zpětné volání, bylo možné lokalizovat jeho polohu a urychleně mu poskytnout pomoc v situaci, která jej přímo ohrožovala na životě.

„Spolupráce Horské služby, Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje a Letecké záchranné služby je v Libereckém kraji již dlouhodobě na vysoké úrovni. Profesionalita záchranářů, organizační schopnosti, technické dovednosti a v neposlední řadě jejich obětavost již dokázala v regionu zachránit množství životů a nebo zkrátit rekonvalescenci pacientu a zmírnit následky na minimum,“ dodal k tématu spolupráce mluvčí Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Michael Georgiev.