ovaly obavy, jestli se do Vánoc vše stihne, podle železnobrodského starosty by to ale neměl být problém. Zavěšením zbývajících zvonů Železnobrodští, dva a půl roku po zničujícím požáru, definitivně dokončí náročnou obnovu zvonice. „Z Holandska máme informaci, že oba menší zvony už jsou odlité a podařily se. Kováři ještě v současné době pracují na závěsech a srdcích zvonů. Po prvním prosinci už by se měly jen dolaďovat detaily a budeme domlouvat termín, kdy zvony přivezou do Železného Brodu a kdy se zavěsí,“ řekl Deníku starosta Železného Brodu Václav Horáček.Stejně jako velký zvon, který zdobí obnovenou zvonici od loňských Vánoc, i dva menší zvony vznikají v holandské dílně českého zvonaře Petra R. Manouška.

Zvonice bude konečně kompletní

Dlouhá léta měla železnobrodská zvonice pouze jeden velký zvon, přestože historicky bylo známo, že zvonice se pyšnila trojzvoním. V období válek bylo v oblibě zvony sundávat a tavit na výrobu munice. To se stalo naposledy za druhé světové války, kdy oba menší zvony zmizely. Před dvěma lety zmizel i velký zvon, a to při požáru, který zachvátil a zlikvidoval celou zvonici. K nešťastné události došlo v noci 13. května 2007. Jablonecká policie později případ odložila, protože se nenašly jasné důkazy o žhářství nebo nehodě.

Právě po požáru, který ze dne na den zničil železnobrodskou dominantu, se zrodil nápad obnovit zvonici se vším všudy, tedy i s trojzvoním. S rekonstrukcí začali v Brodě rok po požáru. Finančně se na obnově podíleli dobrovolní dárci, město, kraj a Ministerstvo kultury. Loni na Štedrý den se tak na opravené zvonici znovu mohl rozeznít velký zvon. Do roka a do dne k němu přibudou i dva menší, do jejichž výroby investovalo město tři sta tisíc korun.