Některé melodie jsou kratší, některé dlouhé až několik minut. V adventním čase dotváří atmosféru koledami a vánočními písněmi.

„Zvonkohra byla Městskému úřadu Frýdlant nejdříve v prosinci 1998 bezplatně zapůjčena firmou Seak z Prešova. Její pořizovací cena totiž byla celkem vysoká, a tak si vedení Frýdlantu chtělo nejdřív ozkoušet, jak budou melodie z radniční věže znít a také chtělo zjistit, co na to řeknou obyvatelé centra města, kteří je budou pravidelně slýchat,“ informovala vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Iva Beranová. A jelikož se zvonkohra setkala s převážně kladnými ohlasy, město ji v roce 2020 zakoupilo.

Zvonkohra umí zahrát 400 melodií, 60 vánočních koled, lze k ní přidat bezdrátový mikrofon i mluvící sirénu. Umí simulovat pohyblivé i statické zvony.

„Tak je psáno v průvodních dokumentech. O názvech písní zde však není nic. Mnoho z nich ale dokážeme pouhým poslechem jednoduše identifikovat. Takže můžeme uvést, že radniční zvonkohra hraje třeba písně Hajej můj princi a spi, Šumařinka, Galop infernal - Kankán, Má roztomilá Baruško, Pro Elišku, Hospůdko známá, Až ráno nebo Škoda lásky,“ podotkla Eva Činčurová z odboru kultury a cestovního ruchu.

Frýdlant má radniční zvonkohru pro návštěvníky půdy a věže radnice propojenu s radničním skřítkem Fridolínem. Na něj také padá zodpovědnost ve chvíli, kdy se zvonkohra třeba po výpadku proudu rozehraje ve 3 hodiny ráno. Stává se to ale jen opravdu výjimečně a lidé, kteří se jinak dle zvonkohry během dne i orientují v čase, jsou k Fridolínovi shovívaví.

Mohlo by vás zaujmout: Nová socha stojí před univerzitní budovou. Podílela se na ní i umělá inteligence

Socha z cortenového plechu stojí před univerzitní budovou P v Komenského ulici. | Video: Jiří Louda