„Vysvětlila jsem jí, oč mi jde a ona to během jednoho tréninku pochopila a zvládla. Takového člověka jsem tu snad ještě neměla," říká o sportovních začátcích liberecké atletky její někdejší trenérka Dana Jandová. Zuzky se ujala v osmé třídě. Hned napodruhé splnila její svěřenkyně limit pro mistrovství světa devatenáctiletých. „A to jí bylo teprve patnáct," dodává Jandová.

Talent a štěstí jsou ale jen část úspěchu. „Vždycky byla hrozný dříč, a i když u ní byl sport vždycky na prvním místě, stoprocentně plnila i své studijní povinnosti. Dokázala se kousnout," popsal bývalou studentku pedagogiky ředitel Gymnázia a Střední pedagogické školy v Liberci Jaroslav Šťastný.

Po loňské olympiádě v Londýně, kde získala bronzovou medaili, plnila Zuzana Hejnová stránky novin a časopisů. Do svého pořadu si ji pozval i Karel Šíp. Stala se hvězdou. „Myslím, že ji to nijak nezměnilo, pořád je stejně skromná a pracovitá," chválí dceru maminka, učitelka Alena Hejnová. Zuzanu i její starší sestru Michaelu vedli s manželem ke sportu odmalička. „Vždycky se snažila Míšu dotahovat. Byla velmi dravá, ctižádostivá. Šikovná na všechny sporty, ale brzy si ujasnila, že právě překážky jsou pro ni to pravé," popisuje. „Nikdo jí nemohl pokazit výsledek jako u kolektivních sportů," dodává.

S držitelkou olympijské medaile se nedávno setkaly i děti ze Základní školy Broumovská, kde maminka atletky učí. Třebaže sem známé sportovce, například fotbalisty, zvou poměrně často, tohle pro ně byl naprosto výjimečný zážitek. „Mohly si potěžkat medaili, společně se fotit, myslím, že to pro mnohé byla obrovská motivace," popisuje zástupkyně liberecké školy Věra Dostrašilová.

Zuzana Hejnová se cítí ve skvělé formě. Její kolegové a trenéři o ní tvrdí, že má našlápnuto na světový rekord. „Držte mi palce dál, forma teprve poroste a mám před sebou spoustu náročných a kvalitních závodů," napsala prostřednictvím facebooku, bezprostředně po prestižním závodě Diamantové ligy v Šanghaji.

O víkendu tam zaběhla šestadvacetiletá atletka, která prošla Slovanem i Duklou Liberec, čtvrtý nejlepší čas ve své kariéře. 400 metrů překážek zdolala za 53,79 sekundy. Jejím dalším cílem je stlačit tento čas pod 53 sekund.