Teď jde do zastupitelstva verze, která povoluje hazard pouze v kasinech, kde jsou i živé hry (ruleta, blackjack, baccarat, kostky, poker a další). Klasické herny s automaty dostanou stopku.

„Je to nejčistší a nejjednodušší forma vyhlášky. Zákaz heren nám umožňuje zákon o obcích. Hazard tak budou moci provozovat jen kasina s živou hrou. Slibujeme si od toho jak regulaci herních zařízení, tak i kultivaci provozoven hazardu, měla by se snížit jejich rizikovost," uvedl primátor Tibor Batthyány. Radnice pracuje s myšlenkou, že do kasin s krupiérem tolik nechodí nejrizikovější skupina lidí, kteří automatům holdují a potýkají se následně s řadou problémů.

Novinkou ve vyhlášce je i omezení provozní doby. V době od 5 do 7 hodin ráno mají být všechna kasína zavřená. Hráči budou muset opustit prostor, od čehož si radnice slibuje, že už se tam většině nebude chtít zpátky po dvou hodinách vracet. Teď je provoz nonstop.

BEZ SEZNAMU ULIC

Podle nového zákona o hazardu bude povolení k umístění herního prostoru čistě v pravomoci obcí a měst. „Naše představa je zakázat kasina v konkrétně vymezené centrální části města a také v určitých lokalitách podle územního plánu, například ve všech zónách s bydlením," uvedl před časem opoziční zastupitel za SLK Michal Hron. Jenže takhle daleko město zajít nechce.

„K žádnému seznamu ulic jsme se neuchylovali. Nový zákon o hazardu sám zreguluje svými podmínkami provoz těchto zařízení, říkat jim ještě kde mohou a kde nemohou být, nechceme," oponuje primátor. Návrh vyhlášky ale ukazuje i na neshody v koalici. „Vítám, že jsme se na vyhlášce shodli, ačkoliv my jako Změna jsme měli ambicióznější plán na regulaci hazardu ve městě. Nicméně jde o výsledek koaličních jednání, který respektujeme," uvedl náměstek primátora Jan Korytář.

DVĚ VARIANTY

Nicméně i tak budou zastupitelé ve čtvrtek v poněkud schizofrenní situaci. Na stůl totiž dostanou ne jeden, ale hned dva návrhy vyhlášky regulující hazard. Jednak výše uvedenou, kterou odsouhlasila Rada města, a kterou prosazuje primátor Tibor Batthyány (ANO), a jednak návrh od člena Rady a zastupitele Změny Josefa Šedlbauera, který předsedal pracovní skupině, která vyhlášku připravovala. „Pan Šedlbauer tam chce předložit návrh na nulovou toleranci hazardu, tedy, že by v Liberci nebyla ani kasina. Nemohu mu bránit v tom, aby takový návrh předložil, i když v tom postrádám logiku. Na Radě města jsme se Změnou podpořili návrh na zachování hazardu jen v kasinech, načež člen té samé Změny bude předkládat něco jiného," okomentoval primátor.

Bude tak na zastupitelích, kterou ze dvou variant budou chtít prosadit. „My samozřejmě chceme hlasovat pro koaliční variantu a garantujeme všech našich 12 hlasů pro tuto verzi vyhlášky. Osobně si myslím, že pro návrh kolegy Šedlbauera nebude dostatek hlasů, protože je příliš radikální," uvedl Korytář (ZpL).

Teď je v Liberci 86 provozoven hazardu. Řadě ale platnost k provozu vyprší díky přísnějšímu zákonu příští rok. Nová povolení se pak budou vydávat ne na delší dobu než tři roky, což by mělo umožnit případnou regulaci jejich počtu v případě problémů. Výpadek do městského rozpočtu po zavření heren se odhaduje na 30 milionů Kč.