Svíčky už není kam pokládat, lidé jimi obsypávají i květináč, který stojí nedaleko.

A jako memento se pár kroků od fotografií prvního polistopadového prezidenta tyčí několikametrová plastika Jiřího Davida - Revoluce, složená z tisíců klíčů. Jak symbolické! Právě klíči cinkali před 22 lety lidé na náměstích celé republiky, když vyprovázeli pod taktovkou Václava Havla socialistický režim.

„Děkujeme, že jste nám ukázal cestu dobra, morálky a cti,” napsala do kondolenční knihy poslední vzkaz Havlovi žena z Liberce.

Liberečané současně v knize jedním dechem dodávají, že Václav Havel zůstane v jejich srdcích navždy. „Děkuji, že jsem měla tu čest mít vás za hlavu státu,” napsala další žena. A k tomu jiný pisatel dodává: „Nikdy vám nikdo dostatečně nepoděkuje.”

První pietní akce se konala ve městě už včera, v pondělí. Studenti Technické univerzity Liberec změnili svůj Vánoční koncert na Vzpomínkový. Ten zahájili minutou ticha a zazpívali si i Modlitbu pro Martu, symbol roku 1968 a 1989. „Na první studentské Vánoce měli připravené koledy, místo toho zpívali studenti Modlitbu Marty Kubišové,” upřesnila mluvčí Technické univerzity Liberec Jaroslava Kočárková.

Černá vlajka zavlála hned v neděli po poledni jak na historické radnici, tak i na budově Krajského úřadu Libereckého kraje. Kondolenční knihu najdou lidé také ve vestibulu krajského úřadu.

„Osobně jsem Václava Havla neznal, asi před rokem jsme se minuli na letišti. Ale nesmírně jsem si ho vážil,” podotkl hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler (ČSSD). „Nejenže je symbolem svobody a demokracie, ale vrátil naši republiku do Evropy, kam vždy patřila. Cenil jsem si i jeho slušnosti a také toho, že na svých morálních zásadách trval v každé době,” doplnil hejtman.

Vedení města Liberce připravuje pro všechny, kteří si chtějí zavzpomínat na Václava Havla, na středu 21. prosince pietní shromáždění. Začne v 16.30 hodin vzpomínkou jeho někdejšího poradce Jana Šolce. „Uvědomil jsem si, že bez Václava Havla jsme zůstali na všechno sami. Naposledy řekl Rusům, ať sestaví stínovou vládu proti Putinovi. Žádné politické vzkazy už od něj neuslyšíme. Na cestu k dobru budeme sami,” zdůraznil Jan Šolc, který byl poradcem prezidenta Havla v letech 1996 až 2000.

Při vzpomínkové akci na náměstí si Liberečané poslechnou také úryvek z některého díla Václava Havla. O hudební složku se postará pěvecký soubor Ještěd. „Zveme všechny Liberečany, aby přišli uctít prvního prezidenta novodobé historie naší země, dramatika, spisovatele a velkého člověka Václava Havla,” uvedla mluvčí magistrátu Pavlína Stránská.