Mohu se k vám objednat? Lituji. Nové pacienty nepřibíráme.“ Tak tuto odpověď jsem v pátek slyšela mnohokrát. Zkoušela jsem se anonymně objednat jako nový pacient. Bez výsledku. Už brzy by se tristní situace ale měla změnit. Krajská pobočka VZP v těchto dnech podepsala smlouvy s novými zubními lékaři. Je mezi nimi například i vynikající specialista Ahmed Abu Baker, absolvent Univerzity Karlovy.

Počet libereckých stomatologických ordinací se tak od ledna zvýší o deset na rovných devadesát. „Na jednoho lékaře tak jen v samotném Liberci bude 1400 pacientů. Běžný republikový průměr je 1500 lidí na jednu ordinaci,“ potvrdil tiskový mluvčí krajské pobočky VZP v Liberci Stanislav Šetina.

Nejvíce zubařů pracuje pro VZP v okresech Liberec a na Jablonecku, naopak na Českolipsku a Frýdlantsku chybí k ideálnímu stavu přibližně dva zubaři.
„V Libereckém kraji sice jsou lokality, kde dostupnost k zubnímu lékaři není právě optimální, například na Frýdlantsku a v některých místech Českolipska, ale větší část kraje nabízí velmi solidní podmínky,“ doplnil ředitel krajské pobočky VZP Jiří Benedikt. Podle něj není péče o chrup zpravidla podmíněna akutním neodkladným řešením.

„Volné kapacity v Liberci a okolí mohou být využity i pojištěnci VZP z výše zmíněných lokalit Českolipska a Frýdlantska,“ dodal. Podle zástupců VZP nelze lékařům nařídit, v jaké lokalitě si mají zřídit praxi. „Navíc u stomatologů jsou na rozdíl od praktických lékařů hodně vysoké vstupní náklady,“ podotkl mluvčí VZP. „Tady záleží spíš na jednotlivých samosprávách, zda lékaři nabídnou dobré podmínky, aby měl zájem si u nich praxi otevřít,“ doplnil.

To se týká například Frýdlantska. „Situace se zubaři není opravdu dobrá. Musím říct, že nás doslova zachraňuje pan doktor v Černousích, který bere pacienty i o sobotách a nedělích, ve svém volném čase,“ potvrdil starosta Frýdlantu v Čechách Dan Ramzer. Netýká se to ovšem zdaleka jen stomatologů. Katastrofální situace je na Frýdlantsku i z pohledu pediatrů, z nichž se většina přibližuje důchodovému věku.

„Přitáhnout sem lékaře a nabídnout jim přijatelné podmínky je jedním z našich hlavních úkolů,“ potvrdil starosta Frýdlantu v Čechách Dan Ramzer.