Mladá žena nervózně klepe tužkou o stůl. Hlas se jí třese a i na očích je vidět, jak ji její současná situace rozčiluje. „Prostě se s tím nechci jen tak smířit, nic špatného jsem neudělala,“ říká a ukazuje dohodu o ukončení pracovního poměru.

Na pokladně pobočky obchodního řetězce Kaufland v Liberci-Pavlovicích pracovala téměř rok a půl. „Odpracovala jsem mnoho svátků včetně letošních Vánoc a Silvestra. Nemocná jsem byla za celou dobu celkem jen pět dnů. Za pokladnou jsem byla rychlá, většinou jsem sloužila odpolední směny, včetně sobot a nedělí,“ říká žena, která si své jméno nepřála zveřejnit z obavy o budoucí zaměstnání.

Před dvěma týdny si jí vedení pozvalo do kanceláře. Na stůl dostala výpověď dohodou. „Zeptala jsem se proč a vedoucí mi odpověděla, že za pokladnou žvýkám a mám tam s sebou mobilní telefon. Bylo mi to divné jednak proto, že jsem předtím nedostala žádnou písemnou důtku a také proto, že mobil a žvýkačku mají zaměstnanci na pokladně standardně. Nikdo nikdy za to žádný postih nedostal,“ vypráví dnes již bývalá pracovnice Kauflandu.

Dohodu totiž podepsala, sama je však přesvědčena o tom, že se jednalo o podpis pod nátlakem. „Byli na mě tři a asi tři čtvrtě hodiny do mě hučeli, že pokud nepodepíšu dohodu, napíšou mi do zápočtového listu „paragraf“ a kvůli tomu mě potom nikde nepřijmou. Uvědomuji si, že podepsat dohodu byla chyba, protože jsem zůstala bez odstupného.“

Žena se obrátila na Asociaci samostatných odborů, konkrétně na předsedu její krajské buňky Milana Šubrta. I podle jeho názoru je takové chování zaměstnavatele velmi neetické a neodpovídá zákonu.

„V zákoníku práce stojí, že se člověk má rozhodovat svobodně, dobrovolně a při plném vědomí, což těžko může, když nad ním stojí tři manažeři a vyhrožují mu negativním zápisem do zápočtového listu,“ podotýká známý liberecký odborář.

Po schůzce s šéfem odborů poslala mladá žena na centrálu společnosti Kaufland stížnost a bylo jí slíbeno, že se věc ještě prošetří. Také Deník firmu zkontaktoval.

„Velice Vám děkujeme za upozornění na tuto věc, ke které v současné době nemáme bližší informace. Samozřejmě toto téma bereme velice vážně a vše důkladně prověříme,“ uvedl po mailu mluvčí Michael Šperl.

Postižené pracovnici vadí i další „údajný“ důvod výpovědi. Vedoucí jí prý vyčítala, že neměla svou pokladnu v plusu. „Tím mi bylo řečeno, že okrádám firmu, jelikož jsem si prý od zákazníků brala dýška. To je také nesmysl,“ smutně a nechápavě kroutí hlavou. To, že na ní bylo od zákazníků za rok a půl několik stížnosti také za důvod k propuštění nepovažuje. Stížnosti jsou totiž při práci na kase běžnou součástí.

„Například jsem dostala vynadáno za to, že v 19 hodin nebylo pečivo, za zaprášené lahve od vína či za špatné ceny na regálech. Tedy za věci, které jako pokladní rozhodně nemůžu ovlivnit,“ vypráví žena o své bývalé práci.

Cítí se poškozená a stojí si za tím, že vedoucí nejednala v souladu se Zákoníkem práce. Teď zvažuje, že se obrátí na příslušné úřady, aby celou záležitost prošetřili. Oporu má také u odborů.

„S tamním vedením jsou problémy, vím například, že zhruba před dvěma lety tam dokonce kolovala petice mezi nespokojenými zaměstnanci. Vedení využívá toho, že se zaměstnanci bojí o svá pracovní místa, obzvlášť teď v době krize,“ uzavírá liberecký odborový předák Milan Šubrt. Podle jeho informací se nejedná o prvního člověka, který byl v krátké době tímto způsobem propuštěn.