INDEX DENÍKU pohledem kraje Půl na půl. Zhruba tak vidí panelisté Deníku z Libereckého kraje příznivý dopad zrušení zdravotnických poplatků na pacienty. Zatímco 49 procent z dotázaných je přesvědčených, že to lidem nepomohlo, 51 procent respondentů si myslí, že ano. Nemocnicím chybí peníze. Například v Nemocnici Jablonec vyčíslili výpadek tržeb za poplatky na 10 milionů. V Krajské nemocnici v Liberci na 36 milionů.
ZA ZDRAVÍ NEBO ZA JÍDLO?
Navíc poplatky nebyly za péči, ale za pobyt. Šedesát korun denně za tři jídla nedá člověk ani v té nejlevnější restauraci. A argument, že si zdravotnictví celý život platíme, nemůže obstát před nikým soudným. Platíme si péči, která je na špičkové evropské úrovni, nikoliv stravné a nocležné. Navíc, jen jeden kardiostimulátor pro silného kuřáka přijde na 750 tisíc… Tolik na okraj. Navíc i nadále zůstává v platnosti regulační poplatek ve výši 90 korun za návštěvu pohotovosti, o němž v případě pohotovosti nediskutuje nikdo.
„Zrušení regulačních poplatků za hospitalizaci považujeme za naprostý nesmysl, protože se jedná o příspěvek na nezdravotnické služby, které každý pacient spotřebovává doma, pokud není v nemocnici," říká mluvčí KNL Václav Řičář. Podle něj to navíc vedlo k neochotě části pacientů k doléčení v domácím prostředí a prodlužování pobytů na léčebně dlouhodobě nemocných. Jeho slova potvrzuje jak primářka LDN Krajské nemocnice v Liberci, Věra Mikulecká, tak i ředitel jablonecké nemocnice Vít Němeček, podle kterého se zrušení poplatků na LDN projevilo vyšším tlakem na lůžka.
„Musíme v první řadě zajistit místa pro doléčení pacientů nemocnice. Pokud to není na nedostatku lůžek znát, pak je to jen díky řadě dalších opatření," doplňuje primářka Věra Mikulecká.
„Na rozdíl od pobytu v sociálním zařízení jsou tyto pobyty zcela bezplatné a v případě nezájmu rodiny o tyto pacienty sloužila platba regulačních poplatků jako regulační faktor tzv. sociálních hospitalizací," dodává mluvčí KNL Řičář.
ANKETA: ULEVILO SE PACIENTŮM PO ZRUŠENÍ ZDRAVOTNICKÝCH POPLATKŮ?
Nemáme na lékaře, přiznalo v posledním průzkumu Ústavu zdravotnických informací a statistiky šest procent Čechů. Největší problém měli senioři nad 55 let zdravotní péči kvůli penězům nevyužila asi desetina z nich. Ministerstvo zdravotnictví pod vedením sociálně demokratických ministrů se proto rozhodlo spoluúčast pacientů omezit. Škrtlo takzvané regulační poplatky po stokorunových platbách v nemocnicích, které zastavil už Ústavní soud České republiky, skončily i poplatky za recept a za návštěvu u lékaře. Lidé tak v současné době přispívají pouze na pohotovost a léky.
MUDr. Přemysl Sobotka, bývalý senátor, krajský radní pro zdravotnictví
Regulační poplatky měly původně regulovat, aby lidé nechodili k lékařům zbytečně. Jinak to byla ale spíš pobytová taxa. Jejich zrušení považuji za špatné, protože ve zdravotnictví chybí 4 až 5 miliard.
Michael Canov, senátor, Chrastava
Tak ekonomicky se zajisté pacientům ulevilo, na druhou stranu se přihoršilo zdravotnickým zařízením. Zároveň se zrušením regulačních poplatků zmizela i potřebná regulace, aby se zdravotnické služby nezneužívaly.
František Gábor, zastupitel, Liberec
Možná. Tyto peníze mohly být použity na tolik potřebné zvýšení platů našich zdravotníků a doktorů. Ušetřené peníze mohly být použity na kvalitnější zdravotní péči pro naše občany, na lepší vybavení nemocnic.