Sedmdesát tisíc mrtvých za sebou nechalo zemětřesení v peruánských Bílých Kordillerách 31. května 1970. Pod šestitisícovým Huascaránem, z něhož se uvolnila lavina ledu a kamení, zahynula i skupina československých horolezců, mezi nimiž byli i spoluzakladatelé Jizerské 50. Závod se proto už půl století běhá na jejich počest jako Memoriál expedice Peru 1970.

Letos příběh party odvážných chlapů převážně z Liberecka přiblíží i připravovaný snímek Boys 1970 aneb vteřiny věčnosti. Na jeho dokončení ale autorům schází peníze. Uspořádali proto sbírku na Hithitu. „Když jsme se s kamarádem vraceli z Pamíru, přemýšleli jsme, kam se vydáme příště. A v souvislosti s výročím expedice Peru jsme se rozhodli, že se podíváme právě tam,“ vysvětluje Libor Dušek. Etnolog, publicista, historik, horolezec a skialpinista v jednom je zároveň scénáristou dokumentu, v němž se prolínají dvě linie historická a současná.

Norský běžec na lyžích Petter Northug.
Hlavní atrakce ČEZ Jizerské 50: Northug je nesmrtelná legenda opředená skandály

„Historická linie je vyprávěná prostřednictvím členů tragické expedice, dobových fotografií Viléma Heckela, dopisů horolezce a sochaře Valeriána Karouška, pamětníků a pozůstalých a elitních horolezců 60. let,“ přibližuje Dušek. V dokumentu tak na tragickou událost zavzpomíná například tehdejší vedoucí Českého horolezeckého svazu Ladislav Veselý. „Musel tam jet bezprostředně po zemětřesení a vyřizovat i nepříliš veselé záležitosti, například oficiální úmrtní listy nezvěstných horolezců, jejichž těla zůstala v lavině,“ pokračuje scénárista. K divákům promluví také vdovy po účastnících expedice Viktorie Karoušková nebo Eva Novotná a poslední žijící legenda první generace československého horolezectví, 89letý Jan Červinka.

Současný příběh začal loni v létě, kdy se do peruánských hor vydali horolezci Marek Holeček a Radoslav Groh. „Vytyčili novou linii na sousední 6 360 metrů vysoký Huandoy Norte. Pojmenovali ji Boys 1970 a věnovali ji zahynulým kolegům a jejich rodinám,“ dodává scénárista.

Jizerská 50.
Čerstvý sníh pomohl. Jizerská 50 se pojede po většině míst původních tras

Prvovýstupu byl přítomen i režisér outdoorových filmů Tomáš Galásek, který úsilí obou horolezců zachytil. „Diváci se mohou těšit i na záběry peruánských indiánů, přístavů, deštných pralesů, dekadentních těžařských oblastí i nejvýše položené železnice v Americe, kterou navštívili horolezci v roce 1970 i loni,“ podotýká Dušek.

Premiéra filmu je naplánována na konec května a uskutečnit by se měla v Limě v Peru na univerzitě, a na začátku června pak v Liberci. Tvůrcům ale na dokončení snímku chybí zhruba 200 tisíc korun, zbývající finance proto sbírají na portálu Hithit. „Máme necelou třetinu. Schází nám peníze na střih, postprodukci nebo hudbu,“ komentuje Dušek s tím, že jejich cílem je předložit divákům profesionální snímek.

Kniha Recepty Němců z Jizerských hor.
Petra Laurin sepsala kuchařku Němců z Jizerských hor. Vařili honosná jídla

Více informací lze získat na www.hithit.cz.