K vážné události došlo v neděli 2. června ve Vratislavicích nad Nisou v Zámeckém parku behěm oslav Dětského dne. Během bouřky udeřil blesk do stromu a došlo ke zranění 20 lidí, z toho 11 dětí a 9 dospělých. Záchranáři museli pět dospělých resuscitovat.

„Patnáct z nich jsme transportovali do liberecké nemocnice, dva do jablonecké a jednoho letecky do Prahy,“ sdělil mluvčí Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Michael Georgiev s tím, že někteří skončili v bezvědomí. „Velký dík patří našim zaměstnancům, kteří na místě události trávili volný čas se svými rodinami, v okamžiku neštěstí ale začali okamžitě pomáhat,“ dodal.

"Přijali jsme 17 pacientů, všichni jsou při vědomí. Jedno dítě bylo letecky transportováno do Prahy," popsal aktuální situaci mluvčí liberecké nemocnice Řičář.

Na místo vyrazila i helikoptéra záchranné služby. „Krajská nemocnice Liberec aktivovala traumaplán 2. stupně a jsme připraveni situaci zvládnout,“ řekl Václav Řičář pro Liberecký deník.

Okolnosti neštěstí popisovali lidé přímo z místa na sociální síti. Podle některých udeřil blesk do stromu, pod nímž stála skupinka lidí. Jiní hovořili o tom, že blesk uhodil do země. "Stáli jsme pod vedlejším stromem. Ještě teď se klepu," svěřila se jedna z účastnic Dne dětí.

V zámeckém parku v Liberci Vratislavicích v neděli 2. června odpoledne uhodil blesk do stromu a celkově zranil 18 lidí. | Video: HZS LK

„Je to hrozné. Byla jsem se synem hned vedle toho a pak jsme viděli blesk a lidi na zemi,“ dodala další návštěvnice.

„My stáli kousek od nich u koní a bylo to opravdu ošklivý. V tom chaosu jsme se všichni rozbíhali každý na jinou stranu, a tak doufám, že jsou ti lidi v pořádku,“ znělo další svědectví.

„Stáli jsme zrovna ve frontě na cukrovou vatu a najendou šílená rána. Děti vyděšené, jeli jsme hned domů. Snad budou všichni v pořádku,“ řekla jedna z návštěvnic Veronika M.

Na místě neštěstí zasahovala kromě záchranářů a hasičů i Policie ČR. „Aktuálně zajišťujeme plynulý průjezd sanitních vozidel a poskytujeme své krizové interventy,“ uvedli odpoledne policisté.

K celé události se na Facebooku vyjádřila i městská čtvrť Vratislavice nad Nisou, která akci organizovala. „SMUTNÁ KAŇKA ZA DNEŠNÍ AKCÍ. V průběhu dnešního dětského dne došlo k úderu blesku do stromu, což zranilo několik návštěvníků. Dle aktuálních informací by měli být všichni zranění mimo ohrožení života. Pevně doufáme, že budou všichni v pořádku. Držíme jim palce. Děkujeme složkám IZS za rychlý a profesionální zásah.“

Dětský den je tradiční akcí ve vratislavickém zámeckém parku. Ten dnešní začal ve 14.00 a na programu měl pohádkovou procházkovou trasu, vystoupení Karol a Kvída, fun zónu klubu Bílí Tygři Liberec a řadu soutěží pro děti.

Nejedná se o první případ zasažení bleskem v tomto kraji, v minulosti zasáhl blesk čtrnáctiletého chlapce v Hrubé Skále na Semilsku. Utrpěl popáleniny druhého stupně zhruba na polovině těla.

Mohlo by vás zajímat: Temulka a Temulda lákají do libereckého muzea. Děti hledají ztracené nářadí

Dětská prohlídková trasa Hledáme ztracené nářadí cílí na děti předškolního věku a žáky prvních a druhých tříd. | Video: Martin Štefanov