Když chovanci dodržovali pravidla, získali zelené body, jaké si bonusy. Když ne, přišly body černé a chlapci ztráceli nárok na některé věci, například přidat si při obědě. „Není to tak, že by se jim upíralo jídlo. To, co měli dostat podle norem, to dostali. Jen když překračovali stanovené meze, nemohli si jít přidat. Ale na přidání nikde v zákoně nárok nemají," obhajuje postupy v ústavu Pelda.

Zpráva ministerstva, že se v ústavu se porušovala práva dětí, vzbudila mezi lidmi veliké debaty. „Je to nápravné zařízení, do kterého se ti chlapci dostali z nějakého důvodu, stejně jako vězni ve vězení. A je do nebe volající hovadina jim z výchovného zařízení udělat „hotel". Bez tvrdého režimu s jasně nastavenými, přísnými pravidly se celý smysl ústavu zhroutí," napsala na sociální síť například Kateřina Stejskalová. Podobných vyjádření je spousta. Naprostá většina se vedení ústavu zastává.

RŮZNÝ POHLED

„Jde o věci výkladu a pohledu na práva těchto dětí. My jsme zastávali názor, že určitá disciplína a režim musí být. Což ale neznamená, že jsme se těm dětem, každému zvlášť, nevěnovali," dodal Pelda. Podle něj za celou kauzou stojí osobní neshody dnes už odstoupivší ředitelky Sochorové s psycholožkou Gabrielou Špačkovou a etoložkou Marthou Singh. „To jsou mladá děvčata a jejich pohled je zkrátka odlišný od lidí z dlouholetou praxí. Je to celé velmi nešťastné a zbytečně nafouklé," dodal Pelda.
Markéty Sochorové se zastává i město Chrastava. „Systém v ústavu je nastaven tak, že díky tomu se ve městě neobjevují žádné hlasy, ať se chovanci přesunou jinam. A to každou chvíli odtamtud někdo uteče. Budeme řešit na zastupitelstvu. Budu chtít, aby se buď paní ředitelka vrátila a s ní i režim, který tam byl, nebo ať si ministerstvo přesune ústav jinam," říká starosta Michael Canov.

Nové vedení už chce odstranit z oken mříže a zrušit kamerový systém. „Mříže jsme na okna dali kvůli útěkům. Nedávno se při vyskakování z okna dokonce zranili," uvedla pro TV Nova Sochorová.

Poměry v ústavu kontrolovala v prosinci 2015 Česká školní inspekce a na žádný problém nenarazila. Dnes najednou stojí na straně ministerstva a úřadu ombudsmana. „Někdo by měl konečně řešit, jak tedy k výchově dětí, které tu jsou kvůli závažným trestným činům, přistupovat. To nejsou žádní chudáčkové, jsou agresivní, psychicky narušení, na drogách. Za dobu svého působení jsem tam měl 20 vrahů. A pak mi zavolá člověk z úřadu ombudsmana, jak to, že jsem ji strhl kapesné a chtěl po nich, aby z něho zaplatili dveře a okna, která rozbili. Nebo s námi úřad ombudsmana řešil, zda je nutné, aby měli chlapci ráno rozcvičku," líčí Pelda.

„Chtějí teď po nás nově, abychom je každý den pouštěli ven. Přitom jde o násilníky, distributory drog, jsou tu za majetkovou trestnou činnost. Dvacet let jsme to tu nějak dělali a najednou je to špatně," uvedl pro Český rozhlas jeden z učitelů Rudolf Urban.