Lachtan Nico se ale narození mláděte nedožil, zahynul loni v listopadu při akutní operaci žaludku, když z něj veterináři vyndali velký kámen.

Poslední mládě lachtana hřivnatého se v Liberci narodilo 24. června. První týdny života strávilo ve vnitřních prostorách pavilonu. "Lachtaní mládě na rozdíl od tuleně neumí plavat, musí se to nejprve naučit v malém bazénku, teprve později ho můžeme vypustit ven do velkého bazénu," řekl mluvčí zoo Ivan Lagr.

V sobotu už ale malá Nube převáděla návštěvníkům, jak zdatným je plavcem. Čile dováděla ve venkovním bazénu a hrála si se svou o dva roky starší sestrou Mano. "Váží už dvacet kilogramů, je však menší než předchozí mláďata, má se ale čile k světu," poznamenal Langr.

Letošní lachtaní přírůstek je šestým lachtaním mládětem narozeným v Liberci. Tři se ale narodila mrtvá nebo zemřela krátce po narození. Výjimkou byla Mano a první mládě - samička - Maravilla (Zázrak), která se narodila před pěti lety. Toto mládě bylo pohrobkem prvního samce Filipa.

Zvířátko ale zemřelo v necelých dvou letech. Při pitvě pak veterináři v jeho žaludku objevili mnoho předmětů, které diváci upustili do bazénu - třeba propisovací tužky či mince a dokonce celou peněženku. Zoo pak upravovala ohrazení bazénu, aby snížila riziko, že návštěvníkům do vody něco upadne.

Lachtani patří mezi šelmy. Vyvinuté zadní ploutve mají podsunuté pod tělo a umožňují jim dobrý pohyb po souši, přední ploutve zase lachtanům slouží ve vodě jako vesla. Zvíře měří od půldruhého do tří metrů a váží 120 až 250 kilogramů.

Ve volné přírodě žijí na pobřeží Jižní Ameriky od Peru po Ohňovou zemi. Živí se planktonem, měkkýši, rybami, sépiemi nebo chobotnicemi. V zajetí sežerou denně sedm až deset kilogramů mořských ryb. Dožívají se přibližně 25 let.

Liberecká zoo chová lachtany hřivnaté od roku 1975, kdy získala prvního samce Filipa. Dnes má skupina i s novým mládětem čtyři členy, všechno jsou to samice. Lachtani jsou v Liberci jedním z největších lákadel, jejich chov ale patří k nejdražším. Většina lidí si návštěvu zahrady plánuje tak, aby stihla krmení v 10:30 nebo v 15:00. Dnešní křest i slunečné počasí přilákaly do zoo více než 2500 návštěvníků, hlavně rodin s dětmi.