Medvědi ovšem v zoo nezůstaly, děti je jako svou „domácí šelmu“ ukázaly ostatním, od pracovníků zahrady se dozvěděly více podrobností o kampani na záchranu evropských šelem, a opět si své plyšové hračky odnesly.

Kampaň se konala po celé Evropě

„Plyšomedvědí den proběhl najednou ve všech zoologických zahradách v Evropě. Výjimku z českých zahrad představuje Jihlava, kde si kampaň udělali v jiném termínu,“ řekl tiskový mluvčí liberecké zoo Ivan Langr. „Návštěvníci dostali letáky s informacemi o celé kampani. Smyslem Plyšomedvědího dne bylo ve vědomí lidí víc zabudovat nutnost ochrany ohrožených šelem,“ dodal.

Plyšomedvědí den, anglicky Teddy Bear Day, se konala v rámci letošní kampaně Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) Osladíme to i evropským šelmám?. Součástí Teddy Bear Day byla i výstava k evropským šelmám, která je v liberecké zoo k vidění celý červen v pavilónu slonů.

„Lidé si také během dne tuto výstavu prohlédli,“ doplnil Ivan Langr.

Nejstarší medvěd měl dvaašedesát

Rekordní počet medvědů přinesli v neděli manželé Antošovi z Jablonce nad Nisou – každý z nich jich na vlastních bedrech dovlekl dvacet.

„Vzali jsme všechny, co máme doma. Nejstaršímu je 62 let. Medvědy vůbec nesbíráme, ale mnoho lidí ví, že je doma máme, tak nám je pořád nosí. Všechny medvědy máme pojmenované, třeba Jára, Emil, Míša. Jeden se pak jmenuje Míšakluk, protože je malý, má kalhotky a proužkované tričko,“ vylíčili manželé Antošovi.

Jak dodal tiskový mluvčí Ivan Langr, k letošní šelmí kampani už ZOO Liberec uspořádala ples i ZOOmasopust, terénní výpravu za vydrami (na podzim čeká zájemce ještě jedna), odbornou přednášku o šelmách v Libereckém kraji a okolí či Liberecké šelmí trhy.

„Celkem se už podařilo vybrat přes 13 tisíc korun, které poputují do centrály EAZA na nejrůznější terénní projekty k záchraně evropských šelem,“ upřesnil Ivan Langr.