Dospělí si v liberecké zoo od začátku prázdnin připlatí deset korun, děti a senioři dvacet.

Na oplátku zoo vyjde vstříc svým stálým návštěvníkům a obnoví permanentky s neomezeným počtem vstupů. Potvrdila to mluvčí zoo Barbara Tesařová.

ROSTOU NÁKLADY

Důvodem zdražení jsou podle ředitele liberecké zoo Davida Nejedla stále rostoucí náklady na provoz a investice do oprav, na které teď prostě peníze nezbývají. „Díky zvýšenému vstupnému si budeme moci dovolit opravit například cesty, altán nebo dřevěné prvky. Lidé uvidí, že se v zoo na něčem pracuje," vysvětlil ředitel, který si od zvýšeného vstupného slibuje i zlepšení podmínek pro zvířata.

NEBYLO NA VÝPLATY

Peníze plynoucí z návštěvnosti jsou pro zdejší zoo klíčové. Příspěvek od zřizovatele, města Liberec, pokryje pouze něco přes třetinu nákladů, které se za celý rok pohybují kolem 100 milionů. Město přispívá částkou 38 milionů, na zbytek si tak musí zoo vydělat sama. A aby toho nebylo málo, snížil se také příspěvek od Ministerstva kultury. „Dříve jsme dostávali 3,5 milionu, teď je to 800 tisíc," vysvětlil Nejedlo. V momentě, kdy klesne návštěvnost, se tak zoo ocitne v nepříjemné situaci.

Nejedlo připomněl katastrofální léto před dvěma lety, kdy dlouhodobá vedra vyhnala lidi z měst a na místo za zvířaty chodili všichni k vodě. Zoologická zahrada pak měla problémy vyplatit svým zaměstnancům mzdy. Loni se sice situace obrátila a do zoo přišlo rekordních 389 889 lidí, což ale podle Nejedla stačilo pouze k tomu, aby nešli do mínusu.

POTŘEBUJÍ OPRAVY

I náměstek primátora Ivan Langr už před časem upozornil, že zoo je ze všech organizací města ta, které peníze chybí nejvíce. Od letoška dostává zoo od města sice o pět milionů více, ty ale do té doby v rozpočtu chyběly. Na další důležité investice, tak podle ředitele opět nezbývá, přitom některé výběhy už roky volají po rekonstrukci. Příkladem je například už dlouho přetřásaný sloninec, jehož rekonstrukce by měla konečně začít letos a může stát až dvacet miliónů korun.

VŠEM SE NELÍBÍ

Ne každému se však zamlouvá, že zdražení přijde právě na začátku prázdnin. Podle Veroniky Bartošové mohli nechat cenu vstupného stejnou alespoň dětem. „Mají teď prázdniny a takové zdražování," podotkla. Podle Nejedla byly ale změny v ceníku naplánovány na konec školního roku s ohledem na již naplánované školní výlety. Kromě toho upozornil, že pro zoo je nejdůležitější právě návštěvnost během prvních šesti týdnů o prázdninách.

Vstupné v létě

Dospělí: 130 korun (dříve 120)

Děti, senioři, studenti: 90 korun (dříve 70)

Rodinné vstupné (čtyřčlenná rodina): 390 korun

Permanentky s neomezeným počtem vstupů: dospělí: 950 korun; děti, studenti a senioři: 700 korun; 1+1: 1150 korun; rodinná: 1500 korun