„Jde o zhruba deset hektarů velké území směrem přes silnici, které zahrnuje i lesní amfiteátr a dosahuje téměř až k vodárně,“ upřesnila mluvčí Zoo Liberec Barbara Tesařová. Podle ní zoo začala o projektu uvažovat teprve loni v létě, kdy se po aféře s nelegálním zabíjením tygrů na Českolipsku hovořilo o novelizaci zákona, která by zpřísnila podmínky pro chov ohrožených zvířat.

Některé stávající výběhy, především pro šelmy, tak přestanou vyhovovat normám. „Ocitli jsme se na rozcestí, kdy můžeme jít buď cestou snižování počtu chovaných druhů, a to i těch populárních, jako jsou právě šelmy nebo sloni, nebo budeme muset rozšířit areál zahrady,“ dodala mluvčí zoo.

Velký přírodní amfiteátr pro 35.000 diváků byl postavený v roce 1951 za čtvrt roku v rámci socialistických brigád. Na jeho výstavbě v Lidových sadech se tehdy podílelo přes 5000 brigádníků. Rekonstrukcí prošel areál na začátku 80. let, kdy se vylepšilo zá
Místo kultury bude parkoviště. Amfiteátr se změní na parkoviště pro ZOO

Kdy se areál začne rekonstruovat, ale není ještě jisté. „Momentálně jsme ve fázi přípravy dokumentů a iniciace strategické změny územního plánu,“ sdělil náměstek primátora Ivan Langr. Podle mluvčí zahrady by se na areálu mohlo začít pracovat postupně. „Počítáme, že bychom nejprve začali třeba jen se třemi výběhy,“ upřesnila s tím, že jde o prostor, který je už pro zahradu téměř připraven.

„Jsou tam stezky, skalky, potůček. Stačí jej zasíťovat a oplotit výběhy,“ vysvětlila mluvčí. V nových výbězích by podle ní našla útočiště především chladnomilná zvířata, která nepotřebují vytápěné pavilony. „Zároveň by se ulevilo spodní části zahrady, kde by se mohly zvětšit výběhy, především šelminec,“ upozornila. Právě výběhy kočkovitých šelem se staly pro zoo prioritou a s jejich rekonstrukcí počítá zoo do čtyř let.

V liberecké zoo se v půlce prosince narodila vzácná lvíčata v přírodě vyhubeného lva berberského.
Zoo Liberec se raduje z druhé nejvyšší návštěvnosti v posledních deseti letech

Součástí areálu by se stal i dětský koutek, který zoo provozuje a který by byl i nadále přístupný samostatně. Stávající areál s novým by propojil most přes silnici na Sovově ulici. Zahrada by podle Tesařové našla využití i pro amfiteátr, kde by mohly probíhat například ukázky sokolnictví.

O amfiteátru se dříve uvažovalo jako o parkovišti, které by pomohlo vyřešit tristní dopravní situaci, jež nastává kolem zahrady hlavně v letních měsících. Podle náměstka primátora Jiřího Šolce nyní počítá město s novým parkovištěm na Fibichově ulici, na jehož realizaci by spolupracovalo s Technickou univerzitou. Postavené však nebude dříve než za tři roky.

V liberecké zoo se v půlce prosince narodila vzácná lvíčata v přírodě vyhubeného lva berberského.
Liberecká zoo přišla o vzácná lvíčata. Necelé tři týdny od jejich narození

Údolí ohrožené přírody není jediným projektem, který zoo připravuje. V plánu je také nákladná rekonstrukce horní části zoo, která bude zahrnovat sloninec, pavilon žiraf, hospodářský pavilon i výstavbu nové expozice Africká planina.