„Nejvíc nám ublížil loňský rok. Celkově přišlo o 67 000 návštěvníků méně, takže jsme provoz zoo museli dotovat z rezervního fondu, abychom vůbec skončili na nule,“ posteskl si Langr. Jako příspěvková organizace totiž ze zákona nesmí zahrada hospodařit s mínusem. Přeliv peněz způsobil, že zoo musela přistoupit ke zdražení. Strach, že by letos mohla dopadnout stejně jako loni, byl velký. „Museli jsme změnit stávající systém hospodaření. Nežijeme jen z příspěvků města, ale musíme si na sebe vydělat,“ vysvětlil.
Zdražovalo se plošně. O 15 korun více zaplatí i děti, studenti a důchodci. Část výdělku z dražšího vstupného ale bude využita revolučně – zoo je vloží na ochranářské a vědecké projekty. Pocit, že zaplatí „víc“, tak může být u návštěvníků vykoupen tím, že podpoří humanitární projekty po celém světě, jako je například projekt Pomozme budoucnosti na pomoc sirotkům a dětem ulice v Burkině Faso, monitoring oslů somálských v Eritreji nebo ochrana ekosystémů na Filipínách.
„I tak si ale myslím, že ve srovnání s jinými zoo a dalšími zařízeními nepatříme k těm dražším, ale ke středu cenových hladin,“ zhodnotil mluvčí.
Utáhnout opasky si museli letos i sami zaměstnanci zoo. Vlivem nižšího příspěvku, který jim město Liberec jako zřizovatel letos poskytlo, si museli snížit vlastní platy.
Jak se zdražení projeví na celkové návštěvnosti zahrady, je zatím ve stádiu spekulací. Mnohé jedince může poměrně vysoké vstupné odradit, ale zoo počítá s tím, že většina věrných návštěvníků přijde i přesto. „Zjistili jsme, že na návštěvnost nemá takový vliv cena vstupného, ale spíše počasí. Například loňský duben, kdy bylo nezvykle chladno a deštivo, přišlo o 35 000 návštěvníků méně, což bylo pro náš rozpočet ve výsledku fatální,“ uvedl Ivan Langr.
Nová mláďata už v dubnu
Dlouhodobé předpovědi počasí letos slibují přívětivější duben, než byl ten letošní. Milovníci přírody se tak mohou těšit na množství očekávaných mláďat. Podle mluvčího zoo se téměř jistě narodí mládě žirafy Rotschildovy, takin čínský a rys karpatský. Získat z německé zoo by měla zahrada v dubnu samce levharta čínského. Od února je vylíhlé také mládě orlosupa bradatého, kterého hodlá zahrada v květnu vypustit do volné přírody.
Šlo by tak již o třináctého jedince tohoto druhu, kterého se povedlo pod Ještědem úspěšně odchovat a vypustit na svobodu. Mláďata očekává zoo také v úseku kočkovitých šelem. Pravidelní návštěvníci zoo zaznamenají ještě jedno zlepšení. Bistro Gibon v dolní části zahrady získalo nové zastřešení, takže nyní již hosté nemusí sedět pod velkými slunečníky.