Získal nové světlíky ve střeše, nátěr a zasíťování konstrukce. „Než budeme mít vyprojektovány větší rekonstrukce a budeme je moci v rámci zoologické zahrady realizovat, snažíme se udělat úpravy, které jsou jednodušší a přinesou okamžité zlepšení podmínek pro zvířata i návštěvníky. Pavilon tropů a jeho noví obyvatelé jsou toho příkladem," sdělila náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje Květa Vinklátová.

Čtyři jedinci pralesniček harlekýn obývají nové terárium ve spodní části pavilonu, zatímco trojice mláďat pralesniček barvířských se usídlila ve velkém paludáriu. Liberecká zoo získala pralesničky harlekýn z Jihočeské zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou.

Pralesnička harlekýn je drobná, černožlutá žabka, která se přirozeně vyskytuje poblíž potoků a řek v tropických lesích Venezuely, Kolumbie, Brazílie a Guyany. „Své výrazné zbarvení pralesnička využívá jako výstrahu, která má varovat případné predátory, že se jedná o jedovatou a nebezpečnou žábu. V přírodě se pralesničkám harlekýn totiž na kůži vytváří toxický kožní sekret, který získávají ze své potravy, především z mravenců a brouků z čeledi bradavičníkovití,“ informovala zooložka Petra Hnidová. Jedinci obývající libereckou zoo ale jedovatí nejsou, protože v chovech v lidské péči žáby v důsledku jiné stravy tuto svoji schopnost a toxicitu ztrácí. Společně s pralesničkou strašnou se řadí mezi tzv. šípové žáby, jejichž jed využívají některé kmeny indiánů na potírání hrotů šípů k lovu. „Amazonští indiáni zahřívají žáby nad ohněm a stékající jed zachytávají do nádob,“ dodala Hnidová.

close Pralesnička barvířská. info Zdroj: Zoo Liberec zoom_in Pralesnička barvířská.

Na začátku roku začala liberecká zoo s chovem pralesničky barvířské, která vytváří více než čtyřicet různých barevných forem. Jedná se o černo-žluto-modrou drobnou žábu, která dorůstá do velikosti 3,5 až 6 centimetrů. „Samečci bývají drobnější než samičky a mají větší přísavky na prstech předních končetin. Pomáhají nosit pulce na zádech do bromélií nebo do dutin stromů naplněných vodou, kde pak pulci dokončují přeměnu v malé žabky,“ podotkla zooložka s tím, že se jedná o jedovaté žáby. Zoo Liberec získala tři jedince ze Zoo Plzeň.

„Těší mě, že se nám dlouhodobě daří naše návštěvníky seznamovat s novými nevšedními druhy zvířat. A v případě žab se nejedná o poslední zvířata v tomto roce. Během jara bychom rádi veřejnosti představili zcela nové chovatelské zázemí a expozice, které vzniknou v pavilonu ZooExpo a budou věnované právě těmto obojživelníkům. Domov tam najde více než desítka nových unikátních druhů žab,“ dodal ředitel David Nejedlo.