Vrátit do oběhu použitou vodu v ještě lepší kvalitě a tím přispět k jejímu šetření a zmírnění dopadu klimatických změn patří mezi hlavní úkoly libereckého projektu na oběhové využívání vody Life4zoo. Role koordinátora se zhostila Technická univerzita v Liberci (TUL) a tříletý projekt odstartuje letos v září.

Přesto už běží přípravy a stavební práce vypuknou v Zoo Liberec na jaře příštího roku, kdy vyroste konstruovaný mokřad s využitím nanotechnologií. „Úspora vody, které je stále větší nedostatek, je naším hlavním cílem. V liberecké zoo pomůže nové řešení uspořit až polovinu původní spotřeby. Podle našich propočtů se jen během dvou a půl roku v zoo ročně ušetří až sedmdesát tisíc metrů krychlových vody. Systém poběží devět měsíců v roce a denně se vyčistí sto metrů krychlových,“ řekl hlavní koordinátor projektu z Oddělení technologie životního prostředí Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL Tomáš Lederer.

Osináci v liberecké zoo.
VIDEO: V liberecké zoo se radují z dalšího přírůstku. Osináci mají mládě

Zoo využívá k napájení a mytí zvířat také povrchovou vodu z Labutího jezírka, k dispozici má i vodu z Jizerského potoka a z vlastních vrtů. Většina použité vody končí bez dalšího užitku v kanalizaci. Během letního sucha navíc vody v jezírku ve spodní části zahrady ubývá a výrazně se zhorší i její kvalita. Zahrada pak nemůže vodu používat. To se ale změní právě díky mokřadu.

Zoo bude moci snížit provozní náklady a posílí se její nezávislost na vnějších zdrojích vody. „V červnu, nejpozději v červenci klesne hladina vody v jezírku natolik, že už ji nemůžeme dál čerpat a musíme ji i pro užitkové účely, jako je napájení či koupání zvířat, dotovat pitnou vodou z vodovodního řadu. A naprostá většina této použité vody skončí bez dalšího užitku v kanalizaci. Věříme, že se díky projektu podaří vodu znovu vracet do našeho oběhového systému,“ sdělila mluvčí liberecké zoo Barbara Tesařová s tím, že za rok spotřebují asi šedesát tisíc metrů krychlových vody, z toho téměř polovinu tvoří pitná voda.

Liberecká zoo má poprvé čtyři mláďata raritního orla nejmenšího.
Liberecká zoo má poprvé čtyři mláďata raritního orla nejmenšího

Základ nového řešení bude tvořit umělý mokřad, který vznikne v podmáčené roklince vedle výběhu levhartů. Do něj bude svedena znečištěná voda z bazénů zvířat v horní části zahrady, kterou obývají žirafy, tapíři, zebry nebo samice slona. Mokřad kombinuje procesy koagulační filtrace a biologického čištění v přirozeném biofilmu a s výjimkou zimy poskytuje vysokou účinnost při odstraňování organického i dusíkatého znečištění. „Umělé mokřady a kořenové čistírny se pro čištění odpadních vod ve vhodných lokalitách používají po mnoho let. Inovativnost řešení spočívá v tom, že se nakombinují známá řešení a poprvé se použijí v podmínkách zoologické zahrady,“ informoval výkonný ředitel společnosti Photon Water Petr Kvapil.

Jak zmínil ředitel liberecké zoo David Nejedlo, pohrávají si s myšlenkou napojit do nového systému další výběhy. Studii mají hotovou a nyní zpracovávají projektovou dokumentaci na rekonstrukci pavilonu i výběhu žiraf, který téměř zdvojnásobí svou současnou velikost. „Vznikne v něm další poměrně velká plocha na napájení zvířat a i tu bychom rádi do tohoto unikátního vodohospodářského systému zapojili. Zároveň bychom do budoucna chtěli začít více využívat i dešťovou vodu, například na pravidelnou zálivku rostlin v areálu zahrady,“ nastínil plány Nejedlo.

Aplikace ochranného nátěru před vypuštěním zpět do moře.
Liberečtí zoologové v akci. Krunýře mořských želv v Indonésii zdobí vysílačky

Liberecký projekt pomůže i v zahraničí, konkrétně v barcelonské zoo, která je stejně velká jako ta liberecká, a trápí ji obrovské problémy s vodou. Kruhový systém hospodaření s vodou v zahradě španělské metropole bude menší. Půjde zatím o pilotní projekt u dvou výběhů, který ověří správnost konceptu.

Systém denně pročistí 4 kubíky. Zoologická zahrada v první fázi ušetří odhadem 5 procent své roční spotřeby, což představuje přibližně 2000 metrů krychlových. Vodu by tamní chovatelé použili jako užitkovou pro závlahy nebo čištění výběhů. „Barcelonská zoo projevila o pomoc s vyřešením znovuvyužívání vody velký zájem. Problém s nedostatkem vody je tam obrovský. Instalace tam díky teplému počasí poběží již přes zimu a obdobný systém začne fungovat už na jaře,“ dodal Lederer.