Liberecká zoologická zahrada odkryla 
v těchto dnech jedno ze svých tajemství. Kromě narození dvou samečků takinů, již byli v dubnu pokřtěni, porodila takinka Eva také samičku. S představením veřejnosti však v zoo nějakou dobu váhali. Nebylo jisté, zda samička přežije. Navzdory své strategii se liberecká zoo rozhodla mládě přikrmovat.

„Měli jsme problém s matkou. Chovala se agresivně
a mládě šlo s váhou dolů,“ vysvětlil hlavní zoolog liberecké zoo Luboš Melichar, podle kterého stále není jisté, jestli bude takinní samička prospívat. S příkrmem liberecká zoo váhala. Vzhledem k tomu,

že lze samičku nakrmit, aniž by se oddělovala od stáda, rozhodli se nabídnout jí kozí mléko z lahve.

Malá takinka má pro libereckou zoo velký význam, protože je zřejmě poslední mládě zasloužilé matky Evy, která do Liberce přicestovala přímo z Číny. Podle Melichara je možnost získat další přírůstky přímo z Asie vzhledem k tamní legislativě nemožná.

Podle ředitele liberecké zoo Davida Nejedlo je zásadní, že nebylo mládě odloučené od matky a zůstalo součástí stáda.

„Mládě hlídáme, a když zjistíme, že nepřibírá na váze, tak jí nabídneme příkrm. Poslední dobou jej však odmítá a chce zůstat raději u matky,“ dodal Nejedlo. Jak dále doplnil, není problém takinku na chvíli oddělit od stáda a nakrmit ji.

K příkrmům, či umělému odchovu, přistupuje liberecká zoo jen zřídka. „Každý případ posuzujeme individuálně. Někdy stačí dát dva tři příkrmy a mládě se chytne u matky,“ poznamenal Nejedlo.

Umělý odchov je podle něj nebezpečný. „Mládě je fixováno na člověka 
a nemůže žít s ostatními zvířaty,“ poznamenal a připomněl případ, který se před lety udál v Německu, kde pod tlakem veřejnosti začali přikrmovat lední medvídě. Z roztomilého medvídka však vyrostla nebezpečná šelma, která musela žít odděleně od svých druhů.

Dříve byly příkrmy v zoologických zahradách běžné. „S touto změnou přístupu se začalo asi před deseti lety,“ upozornil Nejedlo. Podle něj si liberecká zoo dává také pozor, aby nepřijala zvíře, které vyrostlo na umělém odchovu. „Je to pak začarovaný kruh,“ uvedl ředitel.

Liberecká zoologická zahrada naštěstí tento problém nemusí řešit příliš často. „Snažíme se zvířatům poskytnout takové podmínky, aby nebyly příkrmy potřeba,“ doplnil Nejedlo. Podle něj se podobné případy jako takinní slečna řeší jen dvakrát či třikrát do roka.

Liberecká zoo chová takiny čínské už od roku 2002, kdy sem z čínských zahrad doputoval samec Adam a samice Eva. O dva roky později se jim narodilo první mládě sameček Golda.

Samec Adam zemřel v patnácti letech loni v létě. Takinní samici Evě je letos šestnáct let, přitom běžně se tento druh dožívá třinácti let. Momentálně žije v Liberci deset těchto sudokopytníků.