Je to vůbec poprvé v celé stopatnáctileté historii, kdy návštěvníci zoo mohou spatřit malý přírůstek u tohoto vzácného afrického primáta. Kočkodany Dianiny, kteří jsou považováni za zranitelný druh a jsou zařazeni do Evropského záchovného programu, přitom zoologická zahrada chová po dlouhé odmlce pouhé dva roky.

Poslední dochovaná zmínka o jejich chovu pod Ještědem pochází z výroční zprávy z roku 1977, nikdy se je však tehdy nepodařilo úspěšně rozmnožit. „Tento druh u nás opět chováme až od roku 2017, kdy k nám přicestoval chovný pár ze Zoo Ostrava. V následujícím roce ale došlo k výměně, a to opět s ostravskou zoo, kam jsme původní samici z chovatelských důvodů vrátili a ostravská zahrada nám místo ní věnovala dvě kočkodanky nové,“ přibližuje začátky chovu zooložka a kurátorka chovu opic, Petra Bolechová.

Zoo Liberec se raduje z prvního mláděte u kočkodanů Dianiných.Zdroj: Zoo Liberec

Obě samice pak v zoo pod Ještědem zabřezly pouhých pár měsíců po svém příjezdu. Nejen pro libereckou zoo, ale především pro celou populaci kočkodanů Dianiných je to velmi dobrá zpráva, protože úspěšné odchovy nejsou u tohoto druhu samozřejmostí. „Momentálně je podle dostupných informací na celém světe chováno pouze 120 jedinců ve 29 zoologických zahradách. V loňském roce se u celé této populace narodilo a přežilo pouhých 8 mláďat,“ doplňuje zooložka.

Pohlaví mláděte zatím zůstává pro libereckou zoo tajemstvím. Bude známo v průběhu několika dní až týdnů, kdy se malý primát začne osamostatňovat a ošetřovatelům se ukáže v celé své kráse. Z důvodu zachování co největší přirozenosti ošetřovatelé nechávají celé tlupě naprostý klid a do odchovu mláděte nijak nezasahují.