Expozici sdílí s tilikvami obrovskými. Pro libereckou zahradu je to prvně v historii, kdy tento druh chová. Jedná se o smaragdově zeleného ještěra, který se vyskytuje na ostrovech Lau v souostroví Fidži v Tichém oceánu. Spatřit ho lze i na souostroví Tonga, kam byl přibližně před 300 lety uměle zavlečen člověkem. Ve své domovině obývá především tropické nížinné lesy na pobřeží a mokřady. Významnou část dne tráví na větvích stromů, kde i vyhledává potravu, především květy, listy nebo ovocné plody.

„Tito plazi jsou na pohled velmi atraktivní. Samci mohou měřit až 80 centimetrů a na svém výrazně zeleném těle mají 2 až 4 bílo-modré pruhy. Samice jsou oproti nim menší a celé zelené. V naší expozici máme zástupce obou pohlaví, a tak návštěvníci mohou tuto jejich výraznou pohlavní dvojtvárnost snadno pozorovat,“ popsala leguány zooložka Petra Hnidová.

close V liberecké zoo se usadili leguáni fidžijští. info Zdroj: Zoo Liberec zoom_in V liberecké zoo se usadili leguáni fidžijští.

Leguán fidžijský patří mezi ohrožené druhy. Ve volné přírodě jim nebezpečí hrozí od nepůvodních predátorů, jako jsou toulavé kočky, krysy nebo promykovité šelmy, které na ostrovy v minulosti zavlekl člověk. Zmínění savci loví a požírají leguání vajíčka, mláďata i dospělé jedince. Mezinárodní obchod s jedinci odchycenými z volné přírody je přísně zakázán,“ dodala Hnidová. Ohrožuje je i ztráta přirozeného prostředí.

V českých zoologických zahradách je leguán fidžijský chován poměrně vzácně. Kromě města pod Ještědem ho návštěvníci mohou spatřit pouze v zoo v Jihlavě a Plzni. Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií EAZA pro tento druh stanovila evropskou plemennou knihu, kterou spravuje Zoo Schönbrunn ve Vídni.