Jedním z kolemjdoucích byla Veronika Kostřicová, která na skupinku narazila už před rokem u terminálu MHD Fügnerova. Všimla si, že psi sedí zuboženě ve vlastní moči a výkalech a rozhodla se majitelku konfrontovat a poukázat na zubožený stav zvířat. Ta se jí nejdříve vysmála do obličeje a pak naznačila, že jí stejně nerozumí.

„Začala jsem si o této paní zjišťovat více informací a zjistila jsem, že to není pouze problém našeho města. Dlouhou dobu jsem o nich neslyšela, takže to ve mně vyvolalo dojem, že je situace vyřešena v prospěch pejsků, ale ve čtvrtek jsem slyšela linout se zvuky harmoniky z Pražské ulice a bylo mi v tu ránu jasné, že jsou zpět,“ povzdychla si Veronika Kostřicová s tím, že nejdříve kontaktovala krajskou veterinární správu, která ji odkázala na městskou policii.

Jak potvrdila mluvčí Městské policie Liberec Daniela Bušková, k uvedenému případu evidují dvě oznámení v centru města. Hlídka na místě zjistila, že psi jsou umístěni na vodítku a k dispozici měli misku s vodou.

„Strážníci ověřili totožnost jejich držitelky, která doložila očkovací průkaz s platnými záznamy o očkování. Na místě nebylo zjištěno protiprávní jednání,“ řekla Deníku Bušková.

Samotné žebrání není v Liberci upraveno v obecně závazné vyhlášce. Obecně platí, že člověk se dopustí přestupku tím, že například vzbudí veřejné pohoršení, znečistí veřejné prostranství, veřejně přístupný objekt nebo veřejně prospěšné zařízení anebo zanedbá povinnost úklidu veřejného prostranství.

„Je na posouzení konkrétní situace a všech okolností, jestli chování žebrajícího může být posouzeno jako protiprávní jednání. V takovém případě může strážník řešit věc na místě domluvou, pokutou příkazem nebo předat správnímu orgánu,“ osvětlila Bušková.

Psi sedí v křeči

Podle Kostřicové je ale už na první pohled vidět, že psi nejsou v pořádku. Sedí s vyčerpaným výrazem na metrovém vodítku v křeči. Mají nakázáno, že tak musí sedět, a jakmile se jeden z nich pohnul, majitelka po nich začala křičet a cukat vodítkem.

„Na jejich póze je vidět, že nesedí rovně, jsou nahnutí dopředu, jako kdyby si tak ulevovali od věčného sezení ve vedru. Paní počasí neřeší, ve vedrech nemají někdy ani vodu,“ podotkla Liberečanka.

Neváhala proto umístit příspěvek ve facebookové skupině Liberečáci, kde zároveň všechny vyzvala, aby nepodporovali majitelku psů penězi. „Ano, peníze nedávat. Dala jsem jim konzervy pro psy a pelíšek pro toho malého pejska. Tady selhalo úplně všechno,“ okomentovala příspěvek s fotkou Lenka K.

„Hrozný! Celý den na betonu, protože paní se nechce makat, a ještě musí poslouchat to vrzání. Dneska jsem je viděla na náměstí a chtělo se mi brečet. Bohužel lidé stále chodí a dávají jí peníze, aniž by si uvědomili, že podporují týrání,“ dodala Blanka K.

Veterináři už případ řešili v jiných městech

Deník oslovil Státní veterinární správu (SVS) České republiky a vyšlo najevo, že skupinkou cizích státních příslušníků se některé krajské veterinární správy zabývaly.

V Praze a Brně veterinární inspektoři odhalili loni porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání a dávali podnět obci s rozšířenou působností k vedení správního řízení a návrh na umístění podvyživeného psa do náhradní péče.

„Podnětem se v minulosti zabývala i Krajská veterinární správa pro Liberecký kraj. Tehdy však při kontrole porušování zákona nezjistila,“ informoval mluvčí SVS Petr Majer s tím, že je vždy potřeba posoudit konkrétní situaci v době kontroly.

„Obecně řečeno, pokud by zvíře dlouhodobě nemělo zajištěno napájeni či dlouhodobě nemělo možnost úkrytu před sluncem a jinými extrémy počasí, může se jednat o porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání,“ osvětlil.

V případě, že se prokáže porušení povinností stanovených zákonem na ochranu zvířat, řeší to dále obce s rozšířenou působností formou správního řízení a po vyhodnocení případu udělí pokutu. Na návrh příslušné krajské veterinární správy SVS může obecní úřad obce nařídit tzv. zvláštní opatření, tedy odebrání týraného zvířete.

„Pokud jde o vyřešení akutního dílčího problému jako například zajištění chybějícího napájení zvířete či umístění zvířete do stínu, může sjednat nápravu přímo krajská veterinární správa prostřednictvím závazného pokynu.

Pokud je situace natolik závažná, že si vyžaduje okamžité odebrání zvířat, může obec s rozšířenou působností ve spolupráci s veterinárními inspektory nařídit přímo na místě tzv. předběžnou náhradní péči,“ doplnil Majer.

Organizované žebrácké skupiny

Aktivitami skupiny z Rumunska se zabývá i organizace OBRAZ - Obránci zvířat. Podle ní zde dochází k naprosto jasnému zneužívání zvířat pro zisk. „Konzultovali jsme tento problém s právníky, policií a krajskými veterinárními správami.

Bohužel úřady mají tendenci zastávat názor, že podle platné legislativy zde nejsou porušeny konkrétní paragrafy, a tedy z úředního pohledu zde nedochází k týrání zvířat,“ sdělil mluvčí organizace Pavel Buršík s tím, že se v názorech rozcházejí.

„Kromě jiného jsou psi nuceni být mnoho hodin ve strnulých pózách za účelem žebrání, což se stává po čase velmi nepříjemným a bolestivým. Tyto organizované žebrácké skupiny dále pravděpodobně porušují to, že nemají nahlášené veřejné vystoupení zvířat.

Toto porušení není dobře stíhatelné, někdy jen přivolaná policie vykáže profesionální žebráky s jejich psy z místa a ti se přesunou o ulici dále,“ upřesnil.

Jak Buršík zdůraznil, lidé darováním peněz jen napomáhají růstu těchto organizovaných skupin, většinou cizinců, kteří trápí psy. Většinou se ani nejedná o jejich vlastní psy, jen o zapůjčené „pracovní nástroje“ k žebrání, které fasují.

„Není důvod, proč by měli lidé takto zvířata využívat. Apelujeme tedy na veřejnost, aby takového věci nepodporovala,“ uzavřel.

Mohlo by vás zajímat: Krmení je věda. Zvířata v liberecké zoo prožerou 11 milionů korun ročně

Kuchyně liberecké zoologické zahrady, kde vznikají nutričně vyvážené a pestré krmné dávky pro místní zvířata. | Video: Jiří Louda