S nárůstem případů, kdy si lidé přivolají hasiče k situacím, které neohrožují jejich zdraví ani majetek, se potýká Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje.

Jak řekla Deníku tisková mluvčí sboru Iva Michalíčková, jedná se nejčastěji o sundavání domácích zvířat ze stromů, odchyt včelích rojů, úklid po dopravních nehodách, sundavání sněhu ze střech či otevírání bytů.

„Majitel si například vymyslí, že zapomněl vypnout spotřebič nebo že je uvnitř dítě. Hasiči byt otevřou a zjistí, že to není pravda. Zabývají se tak činností, na kterou by si lidé měli přivolat zámečníka. Jenže za toho se platí,“ vysvětlila Iva Michalíčková.
Podle tiskové mluvčí leží v takových případech tíha zodpovědnosti na veliteli zásahu. Ten musí rozhodnout o tom, zdali situace vyžaduje zásah hasičů či nikoliv.

„Situace se musí posuzovat případ od případu na místě. Pokud tam nějaké ohrožení je, hasiči zasáhnou. Pokud ne, může velitel jednotky zásah ukončit,“ řekla Iva Michalíčková.

„V podobných případech dokážeme lidem doporučit placenou firmu, která se danou věcí zabývá. Operační středisko má třeba kontakty na liberecké včelaře, kteří se odchytem zabývají,“ poznamenala Iva Michalíčková.

Polemiku o zneužívání hasičů k pracem, které nemají v popisu práce, rozpoutal v tomto týdnu Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje. Situaci teď řeší na celostátní úrovni Generální ředitelství.

„Čekáme na jednotný pokyn, který by měly obdržet všechny kraje. Je možné, že se v jeho rámci objeví služby, které budou nově zpoplatněny,“ uvedla Iva Michalíčková.

Zpoplatnění těchto služeb by tak mohlo v budoucnu zabránit podobné situaci, která se stala například v minulém roce na sídlišti v Rochlici.
Během noci zde měli hasiči zasahovat u požáru bytu, ale na místě na ně čekala pouze žena, kterou manžel nechtěl po společné hádce vpustit do jejich společného bytu.

„Žena si prostě nevěděla rady, a tak nahlásila operačnímu důstojníkovi požár v bytě,“ dodala Iva Michalíčková.