Informaci dnes potvrdil krajský předseda Zelených Josef Šedlbauer. O dalších místech společné kandidátky zatím rozhodnuto nebylo.

Kocumová, která v květnu oslaví sedmatřicátiny, už ve vedení Libereckého kraje působila na postu náměstka hejtmana pro zdravotnictví a sport od roku 2012. O dva roky později ji však zastupitelstvo odvolalo. Odůvodnilo to jejím selháním v řízení resortu, rozpory v důležitých otázkách fungování a rozvoje kraje a absencí týmové spolupráce. Pro odvolání hlasovalo tehdy 35 z 44 přítomných zastupitelů. Kocumová zůstala v krajském zastupitelstvu, dnes je v opozici.

Změna pro Liberecký kraj skončila před čtyřmi lety v krajských volbách třetí, když jí hlas dalo 16,85 procenta voličů. V 45členném zastupitelstvu získala deset mandátů stejně jako komunisté, kteří skončili druzí. Ve volbách zvítězili Starostové pro Liberecký kraj, kterým hlas dalo 22,21 procenta voličů a v zastupitelstvu mají 13 křesel. Čtvrtá skončila ČSSD se sedmi křesly, poslední ODS jich má pět. K volbám tehdy přišlo 135.397 lidí, což bylo 38,55 procenta oprávněných voličů.

Podle aktuálního průzkumu společnosti SANEP by nyní Změna pro LK skončila s předpokládanými 11,8 procenty hlasů na 5. místě za ANO, KSČM, Starosty a ČSSD.
Bezprostředně po volbách vznikla na kraji koalice starostů a změny, která měla těsnou většinu 23 křesel. Po odvolání Kocumové se však rozpadla. Sedm z deseti zastupitelů zvolených za Změnu však se Starosty dál spolupracuje. Koalici doplnili zastupitelé z ČSSD. V devítičlenné radě za to získali dvě křesla. Pět radních včetně hejtmana mají starostové, po dvou Změna a ČSSD.