„Již delší dobu se neztotožňujeme se způsobem politiky, který Změna představuje,“ uvedl Baxa. O názorových rozkolech ve Změně se hovoří už dlouho. Odchod dvou zastupitelů přišel po zvolení volebního lídra pro podzimní komunální volby. Delegáti Změny podpořili jediného kandidáta, dosavadního předsedu Jana Korytáře. Pro jeho zvolení se zvedlo osmnáct rukou, jen šest lidí bylo proti. 

VÝRAZNÉ OSOBNOSTI

Baxa v roce 2014 kandidoval z druhého místa, Kocumová ze čtvrtého. Hnutí tak přichází o výrazné osobnosti. „Na druhou stranu je to příležitost pro získání dalších. Na sestavování kandidátky máme několik měsíců,“ komentoval odchod  volební lídr Jan Korytář.Za Korytářem dlouhodobě stojí náměstkyně Karolína Hrbková. Odejít se nechystá ani poslední z první pětky, Josef Šedlbauer. A to i přesto, že zvažoval, že se Korytářovi při volbě postaví. „Nakonec jsem usoudil, že si členové Změny sami řeknou, zda chtějí pokračovat v dosavadním stylu,“ řekl Šedlbauer. Zvolení Korytáře to potvrdilo. Jsou to přitom ani ne dva měsíce, co se se Změnou rozloučil další z náměstků, Ivan Langr. 

Kocumová s Baxou zůstávají zastupiteli. „Nadále budeme postupovat v souladu s naším programem z roku 2014,“ doplnila Kocumová. O tom, zda budou na podzim kandidovat za nějakou jinou stranu, je prý zatím předčasné hovořit. „Možností je víc, třeba dát dohromady pokud možno širší a demokratickou skupinu,“ uvedla Kocumová.  „Pokud zjistíme, že pro politiku postavenou na ideálech není místo, tak se z politiky stáhneme,“ dodala. Ještě tři roky navíc budou oba sedět za Změnu i v krajském zastupitelstvu, a to i po boku Jana Korytáře, s kterým se názorově rozcházejí. Kocumová s Baxou zůstávají zastupiteli. „Nadále budeme postupovat v souladu s naším programem z roku 2014,“ doplnila Kocumová.

O tom, zda budou na podzim kandidovat za nějakou jinou stranu, je prý zatím předčasné hovořit. „Možností je víc, třeba dát dohromady pokud možno širší a demokratickou skupinu,“ uvedla Kocumová.  „Pokud zjistíme, že pro politiku postavenou na ideálech není místo, tak se z politiky stáhneme,“ dodala. Ještě tři roky navíc budou oba sedět za Změnu i v krajském zastupitelstvu, a to i po boku Jana Korytáře, s kterým se názorově rozcházejí. „Tam jsme jen řadoví opoziční zastupitelé, myslím, že v té práci se shodujeme,“ uvedla Kocumová. Šéfem krajského klubu navíc není Korytář, ale právě Josef Šedlbauer.

TŘICET PROCENT

Jan Korytář je prvním, kdo oficiálně oznámil kandidaturu na libereckého primátora. „Chci přesvědčit obyvatele, že jsme rozjeli spoustu nových projektů, a že bychom v nich rádi pokračovali i v dalším období,“ nastínil Korytář,  který si věří na zisk třiceti procent hlasů.Změna v posledních volbách v roce 2014 vyhrála s výsledkem 25 procent, primátorské křeslo ale přepustila druhému hnutí ANO. „To byl tvrdý ústupek, který nám dodnes přináší problémy,“ zhodnotil Korytář.