Suverénní vítězství si znovu připsala Změna pro Liberec (25,45 procent, 12 mandátů). Výsledek je ještě o něco lepší, než před čtyřmi lety.

„Výborného výsledku jsme bezpochyby dosáhli díky tomu, že jsme tady poslední čtyři roky pracovali jako aktivní opozice. Myslím, že jsme i před čtyřmi roky, během naší krátké vlády na radnici, dokázali, že to se změnami myslíme vážně. Komunikovali jsme s lidmi, dělali jsme besedy ve čtvrtích, měli jsme dobrou kampaň," míní kontroverzní šéf Změny Jan Korytář.

Změna zažívá pocit satisfakce. Lidé prý nezapomněli, co s vítěznou Změnou v předešlém volebním období udělaly všeobecně známé politické čachry, kdy po pěti měsících vládnutí skončila v opozici, přičemž oficiálním důvodem byla špatná komunikace s Korytářem, a znovu ji, možná i tak trochu na truc, vynesli na vrchol. Otázkou je, zda to bude stačit?

Jak už totiž před volbami deklarovaly ostatní politické subjekty, do koalice se jim se Změnou příliš nechce. Je tedy možné, že se bude opakovat scénář z minulosti a Změna opět zasedne v opozici.

ANO doufalo v lepší výsledek

Devět mandátů získalo v komunálních volbách hnutí ANO (18,05 procent). „Mrzí nás, že jsme skončili druzí, o tom žádná. Na druhou stranu se mi líbí, že Liberečáci dali šanci hnutím, které nepatří k tradičním stranám Změně, ANO, Starostům a až za nimi zůstaly zavedené značky," zhodnotil lídr Tibor Batthyány.

Starostům pro Liberecký kraj voliči přiřkli 16,58 procent, tedy osm mandátů v zastupitelstvu.

„Já jsem za Starosty očekával lepší výsledek, to se přiznám. Neslevíme ale z naší vůle přestat našemu městu donekonečna lepit na čelo nálepku města lumpů a mafiánů či města předlužení. A také dehonestace či dokonce kriminalizace politických konkurentů jen kvůli jejich názoru nebo hlasování v zastupitelstvu pro nás bude nadále nepřijatelná. Naše město si takové nálepky a takové metody nezaslouží," uvedl po sečtení výsledků lídr Starostů Michal Hron.

Necelých deset procent si v libereckých komunálních volbách vysloužili sociální demokraté (4 mandáty), kteří dosud radnici vedli v menšinové koalici s LO, VV a USZ.

Podle dosluhující primátorky Martiny Rosenbergové může za špatný výsledek nízká volební účast (v Liberci to bylo 35,68 procent).

„Mrzí mě, že přišlo tak málo lidí k volbách. Odhadovala jsem tak o deset procent více," řekla primátorka a dodala, že zklamání necítí. „Mrzí mě jen, že lidé nedokázali ocenit dobrou správu města. Myslím si, že jsme vládli dobře," dodala Rosenbergová.

Do libereckého zastupitelstva se s odřenýma ušima probojovali ještě TOP 09, komunisté a občanští demokraté.

Výsledek ODS v čele s Ondřejem Červinkou byl tristní, získala 5,04 procent. Při sčítání hlasů to chvílemi vypadalo, že pětiprocentní hranici ani nepřekročí.

Přitom právě ODS v Liberci vládla dlouhých dvacet let. V minulých komunálních volbách už skončila na druhém místě za Změnou se 17,73 procenty voličů. Nepomohly ani nové tváře ani předvolební sliby ve smyslu, že už bude bedlivě naslouchat lidem a vyrazí mezi ně do ulic.

Do zastupitelských křesel usednou v Liberci ještě tradiční komunisté (dva mandáty, 5,58 procent). Také oslabili, pohoršili si o jeden mandát.

„Děkujeme všem, kteří jste využili svého volebního práva a dali hlas některé u kandidátek KSČM v okresu Liberec. Každý hlas je pro nás závazkem k odpovědné práci," uchýlila se ke skromnému prohlášení jednička libereckých komunistů Dana Lysáková.

Změna opět v opozici?

Podaří se vítězi voleb Změně sestavit koalici? Probíhají vyjednávání

Žádné velké oslavy vítězství v komunálních volbách se po sečtení hlasů ve štábu Změny nekonaly. Bouchlo se pár lahví šampaňského a už v sobotu kolem půl jedenácté hodiny v noci se zástupci Změny rozjeli vyjednávat o koalici se Starosty pro LK.

„Víceméně budeme jednat se všemi stranami, které překročily pět procent. Vidíme tady několik možností. Je možná koalice Změny s ANO nebo Změna, ANO a Starostové ještě s podporou menších stran, byť ten výběr z malých stran není moc velký. Možná místní TOP 09. Čekal jsem, že se přehoupne přes pět procent i některá z těch nových stran, jako je například Liberec ještě žije, kde byla celkem sympatická kandidátka, ale bohužel, nedostala se," prohlásil těsně před odjezdem za Starosty Korytář.

Korytář zároveň přiznal, že sestavení koalice není lehký úkol. Poměrně radikální Změně se totiž ostatní chtějí raději vyhnout.

Se Změnou ne

„Starostům vadila naše podle nich vyhrocená volební kampaň a na koalici s námi se netváří nijak nadšeně," řekla Deníku mluvčí Změny Zuzana Tachovská.

Rovněž ANO, se kterým Změna jednala v neděli odpoledne, Korytáře odmítlo. Zatím si trvá na tom, co lídr Tibor Batthyány pronesl na adresu Změny minulý týden. Se Změnou do koalice nechce. Důvod je v podstatě stejný jako u Starostů. Štvavá a osočující kampaň před volbami. Batthyány sice svá slova druhý den zmírnil a spolupráci se Změnou nevyloučil, ale v tuto chvíli ji zase zavrhl.

S ODS a ČSSD si Změna koalici nedokáže představit. „Oni jsou odpovědní za to, kam se pod jejich vedením Liberec dostal. Na druhou stranu, bez primátorky by se o sociálních demokratech dalo uvažovat," podotkl vítěz komunálních voleb Korytář.