Vadí nám osoba primátora, argumentuje Změna na tvrdo. Stejně tak jako opakované porušování koaliční smlouvy nehlasováním některých zastupitelů exANO pro materiály schválené v radě města. A prosincové odvolání Karolíny Hrbkové z pozice náměstkyně bez předchozího projednání.

„Když z nás dělá blbce někdo, kdo není vzdělaný a nemá ani ponětí o fungování některých věcí, tak se vám nechce ve spolupráci s ním pokračovat," nebere si servítky směrem k primátorovi Tiboru Batthyámu lídr Změny a náměstek primátora Jan Korytář. "Koaliční smlouva už fakticky několik měsíců neexistuje, dlouhodobě je porušovaná ze strany koaličního partnera. My jsme nakonec dospěli k tomu, že bude lepší ji zrušit a začít od čistého stolu," vysvětluje Korytář.

Pracovník technických služeb provádí úklid nedopalků a žvýkaček.
FOTO, VIDEO: Žvýkačky z chodníků neumí odstranit ani technické služby

Přesto prý vypovězení koaliční smlouvy nelze chápat jako útok na zbylé členy exANO, se kterými je Změna v koalici. „Nerozcházíme se s exANO jako s celkem, v 90 -95% případů se s ostatními členy na věcech shodneme, problematická je pro nás pouze osoba pana primátora," uvedl náměstek pro školství a sociální věci Ivan Langr. "Způsob jeho chování má destruktivní charakter na jeho okolí. Ani po dvou letech nedorostl do funkce, kterou zastává," stojí v tiskové zprávě Změny. "Našim přičiněním se Batthyány stal primátorem, proto cítíme zodpovědnost tuto situaci řešit," uvedl Korytář.

TO VÁM HLAVA NEBERE

Podle primátora Batthyány není jeho klub vypovězením koaliční smlouvy překvapen. „Chápu, že jim vadí moje osoba, protože já jsem logicky poslední brzdou jejich bezuzdného řádění tady na městě," uvedl Batthyány. Co bude následovat zatím není podle něj jasné. Klub bývalých členů ANO se sejde až v pondělí.

"Chceme si užít klidný víkend, protože tohle politikaření Změny nás stojí hrozně sil. A myslím, že primárním úkolem sezení v zastupitelstvu není si zničit zdraví za každou cenu. Je paradoxní, že výpověď koaliční smlouvy má den účinnosti dnes (pátek 7. 4.), ale přesto se chce Změna s námi znovu sejít v úterý u smírčího řízení. To jsou věci, které už vám hlava nebere," uvedl primátor.

Podle Korytáře si teď Změna vypovězením koaliční smlouvy otevřela cestu pro oficiální vyjednávání se zbylými stranami v zastupitelstvu. Jak úspěšná v nich bude, je zatím ve hvězdách. „Osobně si troufám odhadnout, že se nic nezmění. Protože pokud by to mysleli vážně, tak ti lidé už dávno odstoupí, protože ta situace už je dávno neudržitelná. Většina jednání na zastupitelstvu je přehlídkou ztraceného času, je evidentní, že koalice dlouhodobě nefunguje ," řekl zastupitel za SLK Jiří Šolc.

HLEDÁNÍ PARTNERŮ

I přes vypovězení koaliční smlouvy ale nevidí Batthyány situaci tak tragicky. „Z našeho pohledu je největší pravděpodobnost, že ve vedení města zůstaneme, ale asi bez Změny, protože to už by bylo jen další trápení. Ale pokud si Změna najde k sobě partnera, tak jim v tom nebudeme bránit," dodal Batthyány s tím, že i jejich klub povede s ostatními stranami v zastupitelstvu jednání.

"Zatím vidíme jako našeho největšího potencionálního partnera Starosty. Po dvouletém pozorování vidíme, kde je ten opravdový pragmatismus a snaha věci řešit. Rádi bychom oslovili i ODS. Otázka zní, jak je to u ČSSD, protože u nich je situace poněkud nečitelná. Ale to opravdu předbíhám. Nejdřív se musíme sejít v pondělí s předsedy zastupitelských klubů a tam si říct co dál," dodal Batthyány.

Zastupitelský klub SLK už před časem navrhoval, aby se vytvořila rada města napříč všemi politickými stranami, které v zastupitelstvu jsou a rozložila se tak míra zodpovědnosti za fungování města na všechny. Podle Batthyányho ale není tento model průchodný. "Tohle nebude fungovat z několika důvodů. Jak už jsme řekli, ať si to se Změnou dělá kdo chce, ale my tam u toho nebudeme. A za druhé, pro ODS je nemyslitelné, aby seděli někde se Změnou a s komunisty, takže tím se ten výběr dost zužuje."

Pokud Změna nenajde dostatečný počet opozičních zastupitelů, kteří by s ní chtěli jít do koalice a měli spolu početní převahu, uvažuje prý podle Korytáře i o variantě menšinové koalice.

Liberecká radnice. Ilustrační foto.
Koalice v Liberci má stále s problémy, Změna chce změnu