Podle Josefa Šedlbauera z vyjednávacího týmu Změny pro Liberec neměla menšinová koalice zájem o zapojení Změny do koalice, ale jen o podporu. A to už strana odvolaného primátora dříve odmítla s tím, že opoziční smlouvy odporují základním principům zastupitelské demokracie.

Ve svém včerejším prohlášení také Změna uvedla, že průběh jednání o budoucí liberecké vládě potvrdil předpoklad, že šlo pouze o získávání času na upevnění dohody s ODS.

„Otázkou zůstává pouze odůvodnění spolupráce s ODS ze strany těch, kteří ji před volbami odmítali,“ píše se v prohlášení zastupitelského klubu Změny dále: „Mezi ně patřila celá ČSSD i jednotliví zastupitelé dalších stran, zvláště Liberce občanům. Dočkáme se nejspíše zarytého mlčení, frází o potřebě klidu na práci a vzájemného vymlouvání - já (nebo my) bychom chtěli jinak, ale musíme se přizpůsobit ostatním. Ve skutečnosti by stačilo, aby jakákoli strana domlouvané koalice nebo i jen jednotlivci měli odvahu říci, že nechtějí popřít výsledky voleb, svoje předvolební sliby a svědomí a celý projekt menšinové vlády by se zhroutil.“

Podporu získala koalice u ODS

Jasněji by mohlo být už dnes, kdy proběhne řádné zasedání městského zastupitelstva. Mohla by se totiž konat dovolba primátora a chybějících radních – na programu však zatím není.

„V případě dovolby do rady města naši zastupitelé svoje hlasovací lístky vyzvednou, ale nepoužijí,“ vysvětlil postup Změny Šedlbauer. Bude tak podle něj jasné, s čí podporou případné nové vedení města vznikne a komu je zavázané.

Lídr ODS Jiří Kittner včera pro čtk řekl, že vznik menšinové vlády je jeho strana připravena umožnit. „Neznamená to ale, že budeme podporovat všechny nápady, s nimiž v budoucnu přijdou,“ zdůraznil Kittner.