Na trhu s realitami nejen v Libereckém kraji se už začíná projevovat trend, který na letošní rok odborníci předpovídali. Nabídka realit výrazně převýší poptávku. Sehnat byt v Liberci a okolí by tak letos neměl být zase až takový problém.

Lidé se zbavují hypoték

Důvod změny bytové situace je prostý. Lidé, kteří vlivem ekonomické krize přišli o práci, nebudou mít peníze na splácení půjček a hypoték na byty a domy. Bytů se proto budou především v první polovině roku zbavovat.

Podobný závěr lze vyčíst také z dotazníkových šetření, které od května minulého roku prováděla agentura Commservis.com mezi lidmi, kteří přišli o své zaměstnání.

„Téměř polovina z dotázaných uvedla, že jim propuštění ze zaměstnání výrazně zkomplikuje bytovou situaci. Řádově se bude jednat o desítky tisíc lidí a domácností po celé České republice, které budou muset změnit své bydliště z důvodu neschopnosti splácet hypotéku nebo platit drahý podnájem,“ vysvětluje jednatel agentury Tomáš Zdechovský s tím, že ani v Libereckém kraji pochopitelně nebude situace jiná.

Slováci odchází z Česka

Podle analytiků se v bytové otázce také projeví fakt, že z Česka pomalu odchází poměrně velké množství Slováků, kteří sem přišli za prací v minulých čtyřech letech. V „krizové“ současnosti už pro ně není práce v Čechách tolik atraktivní. Také cena bytů a domů by se v první polovině letošního roku neměla zvedat. První zvýšení očekávají odborníci až na podzim.

„Vysoká nezaměstnanost, která je hlavní příčinou neschopnosti splácení hypoték, by se měla na cenách realit projevovat minimálně až do podzimu tohoto roku. Některým rodinám a jednotlivcům se zatím dařilo držet své bydlení za cenu čerpání úspor. Ovšem ani takový postup není za současné situace dlouhodobě udržitelný,“ podotýká Zdechovský.

V některých lokalitách by dokonce mohlo dojít k dalšímu zlevnění nemovitostí. Ceny by se měly začít zvyšovat až s počínajícím ekonomickým oživením, které analytici předpovídají právě na poslední čtvrtinu letošního roku.