Jen v pěti lidech dokončila své včerejší zasedání devítičlenná rada města. Radní za Změnu odešli předčasně a zanedlouho hlásili: Chceme odvolat primátora, a to už na konci února.

ROZTRŽKA NA RADĚ

Co přesně se včera na radě stalo? Podle Změny se primátor neuctivě opíral do zdravotního stavu náměstka Jana Korytáře. „Primátorovo chování na radách města je otřesné, neumí rozpoznat, kde leží hranice základní lidské důstojnosti,“ rozzlobil se Josef Šedlbauer (Změna).

Primátor Tibor Batthyány to odmítá. „Spor vyvrcholil, když se pan Korytář snažil míchat do gesce jiného náměstka, což mu nepřísluší. Je to u něj taková posedlost mocí,“ řekl Deníku.

POTŘEBUJÍ VĚTŠINU

Oba bývalí koaliční partneři si nemohou přijít na jméno čím dál víc. „Atmosféra na schůzích je nepříjemná už několik měsíců, dnes to byla poslední kapka,“ řekl Korytář. V únoru proto navrhne primátorovo odvolání.

Jenomže k tomu je potřeba 20 zastupitelů a Změna jich má pouze 11. „Většinu v tuto chvíli nemáme, pokusíme se ji získat,“ uvedl Korytář. Potřebné hlasy by mohli dodat například Starostové, sdružující 8 zastupitelů. Jejich lídr Michal Hron ale označil krok Změny za součást volební kampaně. „Změny ve vedení města se měly dít už mnohem dříve, vedení je zcela nefunkční a obě strany na tom mají stejný podíl,“ řekl.

Nepřátelství mezi Změnou a Hnutím ANO se táhne už měsíce. Naplno propuklo v prosinci 2016, kdy primátor náhle nechal odvolat radní za Změnu Karolínu Hrbkovou. V dubnu se pak koalice definitivně rozpadla. Jenže všichni na svých postech zůstali.

CO BY BYLO DÁL?

„Nebojím se toho, že bych byl odvolán,“ uvedl primátor Battyhány. Ten svého náměstka a jeho hnutí kritizuje stejnou měrou. Oba bývalí koaliční partneři se neshodli ani na zásadních otázkách, jako je omezení hazardu, územní plán či pronájem sportovního areálu na Ještědu.

Otázkou je, co by se dělo, pokud by se většina zastupitelů pro primátorův konec vyslovila. Volby se totiž konají už na podzim. „Kdo by do té doby převzal zodpovědnost? Byl by to Jan Korytář? Takové řešení mi nepřijde vyvážené,“ uvedl Michal Hron.

Podle Korytáře by další postup byl součástí dohody, kterou se teď pokusí s potřebným počtem zastupitelů uzavřít. Sledované zasedání zastupitelstva se uskuteční 22. února.