Ta provozovatelům heren nařizuje například ztmavení výloh nebo odstranění poutačů s nápisy herna. Ve čtvrtek mělo vyřazení heren ze seznamu odhlasovat zastupitelstvo, kterému ovšem opoziční Změna pro Liberec předložila pozměňovací návrh.

Herny v Liberci.

„Chceme, aby město ze seznamu vyřadilo ještě dalších 13 heren, které porušily pravidla. Sami jsme si herny ve městě 2. a 9. dubna obešli a zjistili jsme, že některá místa lákají na herní symboly, jinde zůstaly nápisy herna, byť se je provozovatelé snažili naoko odstranit například seškrábáním, nicméně nápisy zůstaly čitelné," odůvodnila návrh zastupitelka Kateřina Absolonová (Změna).

Podle Změny porušují další herny vyhlášku i jiným způsobem. „Z ulice je vidět dovnitř, ale toto je sporné, protože někdy záleží na sklonu žaluzií. Kdybychom trvali i na nich, pak by jich město mělo vyřadit celkem 16," dodala Absolonová.

Změna s návrhem neuspěla. „Míra provinění není tak závažná. Je vidět, že se provozovatelé snažili, když třeba chtěli nápisy seškrábat. Navíc, já jsem si herny také obešel, sice jindy než Změna, a žádné chyby jsem v podstatě neobjevil," oponoval ekonomický náměstek Jiří Šolc (LO).

S takovými argumenty se Změna nespokojila. „Pokud má nějaký materiál platnost od 1. dubna, pak nelze tolerovat, že 2. nebo 9. dubna někde není dodržován," zdůraznil Pavel Felgr ze Změny pro Liberec.

„Myslím, že vymahatelnost dohody je velmi vágní. Přípravou vyhlášky se jen ztratila spousta času, když pak není žádná tendence zasáhnout," doplnila Absolonová.

Herny v Liberci.

Zastupitelé nakonec odhlasovali vyřazení pěti heren místo šesti. „Se zařízením v Moskevské ulici budeme jednat. Provozující společnost totiž místo prezentuje jako kasino a právníci v tuto chvíli nejsou jednotní, zda je možné kasina postihovat stejně jako herny. Chceme se ubránit žalobě," vysvětlil Šolc.

V současné době má Liberec na seznamu 95 adres, kde lze provozovat hazard. V roce 2011 jich bylo 154. Herny městu ročně vynášejí 60 mil. korun.