Podivná hra kdo s koho? Taktika jak vyšroubovat cenu co nejvýše? Tanečky kolem prodeje Nemocnice Frýdlant Libereckému kraji nabírají na obrátkách. Zatímco Rada kraje 5. dubna jednomyslně odsouhlasila záměr nemocnici koupit a týden předtím k tomu dokonce proběhla ve Frýdlantě veliká tisková konference, EUC Holding jako vlastník nemocnice tvrdí něco jiného. Nemocnici prý prodat nechce.

"Cíl EUC je nemocnici nadále provozovat a rozvíjet," říká v prohlášení společnosti předseda představenstva Jan Blaško. „Společnost EUC Libereckému kraji ani nikomu jinému neučinila nabídku, jejímž obsahem a záměrem by byl prodej jejího podílu v Nemocnici Frýdlant."

Jsme stabilní

Vedení kraje zatím nechce na prohlášení EUC reagovat. „K situaci se vyjádříme po obdržení oficiální odpovědi na dopis, kterým Liberecký kraj projevil zájem o odkoupení

Nemocnice Frýdlant s.r.o. Zájmem kraje je zachování akutní péče pro obyvatele Frýdlantska," uvedl hejtman Martin Půta. Podle EUC je ale situace v nemocnici stabilizovaná.

„Personál nemocnice se pod vedením ředitele Jiřího Benedikta semkl natolik, že i přes nevybíravou mediální agresi nemocnice funguje. I nadále jsem přesvědčen, že tato nemocnice může plnit důležitou úlohu nejen jako spolehlivý poskytovatel zdravotnictvích služeb ve Frýdlantu a jeho okolí, ale rovněž jako perspektivní součást koncernu EUC," dodal Blaško.

„Nechápu, jak EUC může mluvit o tom, že stabilizovalo zaměstnance. Proč tedy všichni utíkají?," podivuje se naopak starosta Hejnic Jaroslav Demčák. Většina starostů z Frýdlantska tvrdí, že EUC už přestala věřit. „Neustále tvrdí něco jiného, něco slíbí, a za chvíli je to jinak," uvedl nedávno starosta Kunratic Milan Götz. EUC oponuje, že je ve svých postojích naopak konzistentní. „Nikdy jsme netvrdili, že je nemocnice na prodej. Od počátku říkáme, že jsme schopni ve Frýdlantě adekvátní a dobrou péči pacientům poskytovat," řekl Jan Hůlek, ředitel odboru vnější komunikace EUC. Společnost rovněž trvá na tom, že neporušila Komuniké, které s vedením Frýdlantu podepsala v listopadu 2015. „To není pravda. V komuniké se zavázali, že od ledna budou provozovat akutní interní ambulanci 24 hodin denně a že jim na to stačí příspěvek, který na lékařskou pohotovost dostávají od kraje. A najednou chtějí i 3,5 milionů od obcí," říká starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

Obce na interní ambulanci odmítly přispět a tak ji nemocnice od dubna zrušila. Podle oslovených starostů teď EUC jen rozjíždí hru, kterou chce zvýšit cenu za prodej nemocnice. Původně ji koupila v roce 2013 za 25 milionů, podle kraje teď ale chce o deset milionů více. O dalším vývoji budeme informovat.