„Podařilo se nám pánovi také dovolat na mobilní telefon, a skutečně není schopen komunikace a nereaguje ani na SMS přes portál aplikace Záchranka. Ihned jsme kontaktovali Polici ČR a ta nám sdělila podle signálu jeho polohu v blízkosti pomníku Hanče,“ uvedl k pátrací akci Petr Růžička, zasahující člen Horské služby Krkonoše.

Během krátké doby se podařilo shromáždit na padesát členů horské služby, kteří se zapojili do pátrací akce. První pátrací skupiny vyrazily kolem půl deváté hodiny večer z okrsků horské služby Harrachov, Rokytnice, Benecko, Špindlerův Mlýn. Postupně prohledávaly cesty od Lysé hory a Vosecké boudy směrem k Labské boudě a Pančavské louce.

„Ze signálu jsme dostávali stále stejnou polohu, ale pátrání úspěšné nebylo. Byli jsme ve stálém telefonické kontaktu s hledaným, ale vcelku zbytečně. Střídali se u něj podivně nálady a evidentně nebyl schopen orientace. Dovolal se dokonce na tísňové volání Policie ČR a Zdravotnické záchranné služby, oba dispečinky stále potvrzovaly udanou polohu,“ popsal marné snahy o efektivní navázání kontaktu Petr Růžička.

Po deváté hodině večer se vydali na cestu další skupiny Horské služby ze Špindlerova Mlýna a Benecka. V tu dobu se ztracený muž začal trochu orientovat, domníval se, že je na Pančavské louce. Záchranáři se s ním pokoušeli domluvit, aby použil aplikaci Záchranka pro snadnější určení polohy, on však nebyl schopen aplikaci zapnout a odeslat nouzové hlášení. Kolem tři čtvrtě na deset se domníval, že slyší techniku horské služby. Pátrací skupiny dorazily k Labské boudě a směřovaly ke Čtyřem pánům, v tentýž čas dorazila rolba s dalšími pátrači, vydali se a vydali se od Čtyř pánů do různých směrů.

„Nakonec hledaný opravdu naše záchranáře zaslechl a viděl světla. Podařilo se ho lokalizovat a během stálého kontaktu po telefonu najít. Ve čtvrt na jedenáct ho záchranáři prochladlého zabalili do termóflie s převezli rolbou k Jilemnické boudě, kde byl v v dobrém zdravotním stavu předán posádce ZZS Jilemnice,“ doplnil k náročné pátrací akci Pavel Jirsa, náčelník Horské služby Krkonoše.