Ulice Liberce, Českého Dubu a Raspenavy zaplaví zítra žluté kvítky měsíčku lékařského. Právě malé žluté kvítí na špendlíkové hlavičce je totiž už osmnáctým rokem symbolem sbírky Český den proti rakovině. Na Liberecku ho vyrazí prodávat na 125 dvojic.

Pomáhají i ti, kteří rakovinu poznali

Veřejnou sbírku na území celé republiky pořádá Liga proti rakovině Praha. V Liberci má ale velkého pomocníka. Je jím společnost onkologických pacientů, jejich rodinných příslušníků a přátel Arcus Liberec. „U sbírky, která se dříve nazývala Květinový den, jsme od samého začátku. Společně 
s dalšími tady pomáháme nejen vybrat ve sbírce co nejvíce peněz, ale také informovat o nejrůznějších rizicích a onemocněních. Každoročně je tématem jiný druh rakoviny, letos rakovina plic," podotýká předsedkyně společnosti Marie Plischková.

POMOC PŘES DMS Pro ty, kteří prodejce žlutých kvítků měsíčku lékařského zítra nikde nepotkají a přesto chtějí sbírku Ligy proti rakovině podpořit, je tady možnost zaslat dárcovskou SMS zprávu. Je to jednoduché. Stačí zadat text DMS KVET a odeslat ho na telefonní číslo 87 777.

I proto dostávají lidé na ulicích za minimálně 20 korun vedle květinky na špendlíku i speciálně vytištěný letáček. „Ten obsahuje informace o rizicích, která přináší jak aktivní, tak pasivní kouření. Protože podle Ligy proti rakovině nemocných rakovinou plic přibývá. Každým rokem o více než šest a půl tisíce lidí a právě kouření je v tomto případě velmi rizikovým faktorem," říká další členka společnosti Arcus Liberec Květa Kostková.

O tom, jak těžké je se zákeřnou nemocí bojovat, obě ženy dobře vědí. „Všichni naši členové, a máme jich přes sto dvacet, mají s rakovinou svou zkušenost. I když nejčastěji 
s rakovinou prsu nebo ženských orgánů. Ostatně těch, kteří přežijí rakovinu plic je pomálu. Nejen proto, že se na ni přijde často pozdě, ale i proto, že ne ze všech míst se dá odoperovat," podotýká.

A právě vlastní zkušenost je často tím, co pomáhá prodat více květin, než je běžné. „Máme spočteno, že květiny bude lidem nabízet na 125 dvojic. Většinou jsou to studenti ze škol Liberce, Českého Dubu nebo Raspenavy. Ale celou pětinu tvoří i naši členové. A někteří z nich zvládnou prodat za den i šest stovek kvítků, zatímco běžně dáváme každé dvojici měsíčků jen sto," říká Kostková. 

Výtěžek pomůže i na Liberecku 

V loňském roce se Arcusu podařilo na Liberecku prodat květiny za více než tři sta tisíc korun. „Třicet procent z této částky každoročně zůstává 
v tom kterém regionu. Nám se loni vrátilo 92 tisíc korun. Jsou to peníze, za které můžeme dále existovat," řekla Plischková. Arcus Liberec je využívá na zaplacení nájmu, lymfatické masáže nebo rekondiční pobyty. To vše onkologickým pacientům pomáhá. Ať už fyzicky nebo psychicky, což je často stejně důležité. Zbytek peněz jde na prevenci, výzkum či vybavení onkologických pracovišť.

Primář plicního oddělení nemocnice v Liberci Jiří Vytiska vítá každé upozornění na rakovinu plic. Deníku řekl:

Ženy v počtu nádorů plic v posledních letech muže dohánějí

Primář plicního oddělení nemocnice v Liberci Jiří Vytiska vítá každé upozornění na rakovinu plic.

S nádorovým onemocněním plic se primář plicního oddělení Krajské nemocnice Liberec Jiří Vytiska potkává často. I proto vítá jakékoli snahy, které brojí proti kouření. Vděčný je tak i za Český den proti rakovině, který si letos vzal za cíl vedle získávání financí upozornit na rizika aktivního, ale i pasivního kouření.

Čekáte, že se díky této preventivní akci zvedne počet lidí, kteří dorazí do nemocnice do Centra léčby závislostí, kde mohou s kouřením bojovat?

Pravda je, že vždycky po nějaké podobné akci jich přijde více, ale je to takový krátkodobý boom. Nicméně každý, kdo chce s kouřením skončit, je vítán.

U rakoviny plic je časté, že nemocní dorazí k lékařům pozdě. Čím je to způsobené?

Bohužel to tak je. A je to často tím, že nemají žádné výrazné příznaky onemocnění. Valná většina z nich jsou letití kuřáci, běžně kašlou, mají ztížené dýchaní. Takže je kašel na možnou nemoc neupozorní. Navíc když nádor roste v plíci, tak to člověka nebolí. Bolest začne, až když roste na pohrudnici. Nás už nepřekvapí, když se k nám dostane člověk, který má nádorem zasažený celý lalok nebo oba dva a přesto nemá žádné potíže. Anebo má, ale okolní kuřáci mu říkají, že oni to mají také a proto návštěvu lékaře oddaluje.

Tím se snižuje jejich šance na přežití?

Velmi. Jediná slušná šance na léčení je operace. Bohužel spousta lidí se k nám dostane až ve stadiu, ve kterém už operovat nelze.

Kolik lidí vlastně od vás míří ročně na onkologii?

Vyšetřujeme pacienty z větší části Libereckého kraje, mimo Českolipsko. A počet nových pacientů s rakovinou plic se ročně pohybuje kolem stovky. Zajímavé je ale to, že ženy muže dohánějí. Procento nemocných žen roste, zatímco u mužů je výskyt desetiletí stejný. Pro ilustraci, dříve byl poměr mužů a žen s nádorovým onemocněním plic jedna ku osmi až jedna ku desíti. Dnes je tento poměr jedna ku dvěma celým osmi až jedna ku čtyřem. Podle typů výzkumu. Je to jednoznačný nárůst.

RAKOVINA PLIC

Statistická čísla hovoří o tom, že její výskyt stoupl o 1,5 procenta ročně. Každým rokem je to více než 6500 nových onemocnění. Nejvýznamnějším rizikovým faktorem je bezpochyby aktivní kouření. Právě kouření je podle střízlivých odhadů odpovědné za 30 až 40 procent všech úmrtí na rakovinu, na vzniku karcinomu plic se podílí v 90 procentech. Cigaretový kouř totiž obsahuje nejméně 5000 chemických látek, z toho přinejmenším 65 je akovinotvorných. Proto je také u kuřáků několikanásobně častěji diagnostikována nejen rakovina plic, ale také chronická obstrukční plicní nemoc, nádory ústní dutiny a jícnu, slinivky břišní nebo močového měchýře. Rakovina plic patří k onemocněním, která jsou diagnostikována až v pozdních stádiích, což snižuje vyhlídky na úplné vyléčení. Na následky kouření v ČR umírá více lidí, než v důsledku havárií, úrazů, vražd, otrav a AIDS dohromady. Cigarety zabíjejí 18 tisíc lidí ročně.

Zdroj: Liga proti rakovině Praha