„Za celý minulý týden nepřibyl v Libereckém kraji ani jeden případ žloutenky. Od počátku roku jich v celém kraji evidujeme pouze deset,“ vyčíslil přesně Michael Vít s tím, že by se měla zlepšit i situace na trhu s vakcínami proti tomuto typu žloutenky.

Vakcíny ještě nejsou

Před čtrnácti dny již lékárny na Liberecku nemohly nabídnout ani jednu dávku a situace je prozatím stejná i dnes. „Mám však informaci, že do jednoho týdne by v republice mělo být k dispozici minimálně deset tisíc dávek očkovací látky proti žloutence typu A,“ uklidnil veřejnost, která se po vakcínách ptá, Michael Vít.

Liberecký kraj drží třetí místo

Liberecký kraj se s deseti onemocněními od počátku roku řadí na třetí místo v mezikrajském srovnání, co se týče nejmenšího počtu.

Lépe je na tom již jen Jihočeský kraj, který hlásí osm případů a ještě lépe pak Karlovarský kraj, kde zaznamenali dokonce jen sedm onemocnění infekční žloutenkou. „Nedokážeme odhadnout následný vývoj, každopádně však můžeme říct, že Liberecký kraj je na tom v porovnání s ostatními kraji už nyní výborně. Řekl bych, že patří k šampionům,“ dodal s úsměvem Michael Vít.

V minulém týdnu podle jeho informací narůstal počet nakažených pouze v Praze, Středočeském kraji a Olomouckém kraji. V Liberci zahrozila žloutenka před třemi týdny, kdy se v krajské nemocnici objevily během jednoho dne tři případy a během jedné noci se počet pacientů rozrostl na pět. Od té doby však již k prokázání nákazy žloutenkou typu A nedošlo.