Pětadvacetiletý Polák, který chtěl z karavanu odnést notebook a další věci, se tak brzy dostane k soudu. Podobné případy v rekreačních oblastech zaměstnávají policisty tradičně každé léto a jejich objasnění ztěžují i sami okradení. „Lidé jsou velice nevšímaví a navíc zlodějům přímo nahrávají, když své věci nechávají naprosto bez dozoru," uvedla krajská policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Od května do konce července policisté v Libereckém kraji šetřili necelou desítku takových případů, kolik jich okradení ani nenahlásili, lze jen těžko odhadovat.

Jistí si nemohou být ani majitelé stanů, jak se na začátku července přesvědčila žena ve Stráži pod Ralskem, když jí ze stanu zloděj ukradl kabelku s veškerými věcmi. Vznikla jí tak škoda dohromady za deset tisíc korun.

S sebou jen to nejnutnější

Suchánková při návštěvě koupaliště a podobných míst lidem radí, aby si s sebou brali co nejméně cenných věcí a vysoké částky a notebook si s sebou raději vůbec nebrali. Věci, bez kterých se neobejdou, není dobré nechat bez dozoru ani na krátkou dobu. V takovém případě může na věci dohlédnout nějaký důvěryhodný známý.

Zloději se minulý měsíc nevyhnuli ani jablonecké přehradě, kde policisté vyšetřovali krádež dvakrát. Své věci na břehu přehrady nechala žena půl hodiny, když se vrátila, zjistila, že přišla o mobilní telefon za deset tisíc korun.

„Na takzvané Studentské pláži se zase ztratil batoh se všemi doklady, platebními kartami, klíči od bytu i zaměstnání, mobilního telefonu, náramkových hodinek, čtečky knih a dalších věcí, a to v celkové částce bezmála dvanáct tisíc korun," vyjmenovala policejní mluvčí.

Pod zámkem

Nejjistější je uschovat věci v zamykatelných skříňkách nebo přímo u provozovatele koupaliště, jenže takovouto službu nabízí jen někteří z nich. Například na libereckém koupališti Vápenka nabízí úschovu zadarmo. „Zájem o úschovu není nijak velký, ale návštěvníci si k nám občas odloží počítač nebo telefon. Za to, co si u nás odloží, ručíme. Od příštího roku možná budou k dispozici uzamykatelné skříňky, zatím to ale není jisté," řekl majitel koupaliště Jan Skalník.

V kempu Kristýna v Hrádku nad Nisou návštěvníkům uschovají věci i jízdní kola za poplatek 10 korun. Kola v úschově mají pojištěna. Sluníčko ve Vratislavicích nabízí zase uzamykatelnou kolárnu, jiné věci je možné po dohodě nechat uschovat v pokladně.

Podobné služby naleznou i návštěvníci Máchova jezera. „Máme zde úschovnu kol, cenné věci si mohou lidé uložit v recepci. Na pláži si je ale musí každý už ohlídat sám," podtrhl Petr Staněk z kempu ve Starých Splavech.