Liberec – Jak si vážíme historického dědictví Liberce? Nevalně. Jako názorný příklad může sloužit právě dům Zlatý beránek. Nejstarší zděná stavba ve městě z roku 1788 neprožívá šťastné časy. Po nájezdu vietnamských restauratérů má poničenou fasádu. Teď je zavřeno a dům nežije vůbec.
Poničená fasáda
„Řeknu vám, to je hrůza. Takhle se staráme o své památky? Ten dům by přece mělo mít město,“ říká Josef Malý z Liberce. Do Beránka chodil již před lety. „Vždycky tu byla hospoda, a pěkná. Teď nic. Když tam byli ty čínské poutače, málem mě ranila mrtvice,“ vpomíná.
Poslední nájemce totiž v objektu zřídil asijskou restauraci, na fasádě s poutači a tradičními asijskými ozdobami. Alespoň ty nakonec město ve spolupráci s památkáři dokázalo odstranit. „S vietnamskými provozovateli proběhlo správní řízení a poutače museli zmizet,“ řekl uvedl tiskový mluvčí libereckého magistrátu Martin Korych.
Město o koupi objektu zřejmě neuvažuje. „Pokud vím, žádný takový obchod se nepřipravuje. To ale neznamená, že by město ten dům případně nechtělo,“ sdělil Korych.
Vždy hospoda
Soukromý majitel nyní nabízí objekt k pronájmu. Vybavení v restauraci zůstalo. „Cena nájmu k jednání je 35 tisíc korun měsíčně, nový nájemce se zatím neobjevil,“ uvedla Martina Vrbková ze společnosti Patria.Kromě restaurací byl v Beránkovi před několika lety i hudební klub, ani ten se však neuživil. Na koncerty chodilo málo lidí.
Samotný objekt byl přestavěn na zděný dům v roce 1788. První ve městě. Od počátku byl zájezdním hostincem s ubytovnou. Stejnému účelu sloužil, až na pár výjimek po celou dobu své existence. „Asijská restaurace byl omyl. Doufám, že to vezme někdo normální a zase tam udělá hospodu,“ věří Malý.
I když je případ nevhodné reklamy na budově Zlatého beránka považován za extrémní, podobně umístěných reklam je ve městě mnohem víc. Situace se však postupně zlepšuje.Město se snaží domlouvat s majiteli památek a nevhodné reklamy neumisťovat nebo sundávat. Pokud se nedohodne přichází na řadu správní řízení, které majiteli přikáže reklamu odstranit.