Mince jsou vyražené z nejčistšího zlata v nákladu 199 kusů pro celý svět. Kolekci, která nese název Big Five neboli Velká pětka, doplňuje šestá mince, kde je vyobrazeno všech pět zvířat pohromadě. Všechny si je mohou zájemci prohlédnout do konce června v liberecké prodejně Zlaťáky.cz.

„Zlato funguje jako bezpečný přístav. Lidé, kteří mají volné peníze, do toho pravidelně spoří. Krize na Ukrajině poptávku po zlatě mnohonásobně zvedla,“ řekl Deníku ředitel společnosti Zlaťáky.cz Martin Štich s tím, že zlato má dvě výhody. „Oproti penězům se nekazí, neztrácí na hodnotě a zároveň jsou jeho zásoby omezeny,“ doplnil Štich.

Zatímco Velká pětka je sběratelská záležitost, na uchování hodnoty bez zájmu o sběratelství slouží investiční zlato. U sběratelských věcí člověk platí za to, že je omezen celkový náklad mincí, které v sobě obsahují i uměleckou složku. „Pokud se bavíme o tom, že má člověk peníze a část chce uchovat ve zlatě, doporučujeme investiční zlato ve váze jedné unce, 50 nebo 100 gramů,“ podotkl Štich.

Kostel sv. Šimona a Judy.
Konec chátrání! Unikátní barokní areál v Křižanech unikl zkáze

Společnost zároveň podpořila libereckou zoologickou zahradu, přispěla deset tisíc korun. Částka pokryje zhruba týdenní náklady na potravu slonům a lvům devítidenní náklady hlavně na maso, jehož ročně sní v částce okolo 200 tisíc korun.

Právě chov slonů má v městě pod Ještědem dlouholetou, téměř sedmdesátiletou tradici. „První slon byl do zoo dovezen už v roce 1958 a od té doby prošlo péčí libereckých chovatelů celkem pět slonů. Aktuálně chováme sloní samičku Balu, která přišla do zoo v roce 2013 s velkými problémy pohybového aparátu a bolestmi končetin. Díky pravidelnému cvičení a důkladné péči se naštěstí podařilo její zdravotní stav stabilizovat,“ informovala mluvčí zoo Barbara Tesařová.

Motiv všech zvířat ze série Big Five obklopují údaje o váze a ryzosti mince, podpis autora návrhu Beniho Debackera a název belgické rytecké dílny P. de Greef s historií sahající až do roku 1890. Lícní strana vyobrazuje státní znak Republiky Pobřeží slonoviny s nápisy „REPUBLIQUE DE CÔTE D'IVOIRE“, rok emise a nominál 100 CFA franků. Hrana mince je číslovaná.