Tentokrát si zlatou plaketu odneslo 24 lidí, stříbrnou pak osmatřicet.

Zlatou plaketu Dr. Janského dostávají dárci za čtyřicet odběrů, stříbrnou obdrží za dvacet darování.

„Od začátku roku jsme už v Liberci ocenili 255 dobrovolných dárců krve a udělili sedmačtyřicet zlatých křížů," doplnil Karel Studený z Českého červeného kříže, oblastního spolku v Liberci.

K nápadu darovat krev muže přivedla partnerka

LiberecNápad přítelkyně darovat krev zaujal před sedmi lety dnes již pětadvacetiletého Jaroslava Šlapáka. Přesně tolik let pravidelně přichází dobrovolně darovat krev. Za to si teď vysloužil stříbrnou plaketu dr. Janského, pro kterou si přišel v doprovodu rodičů.

,,Poprvé jsem daroval krev v osmnácti. Myslím, že lidem by se mělo pomáhat, a pokud tím zachráním něčí život, tak proč ne," řekl Jaroslav Šlapák. S odběry nemívá problémy a je hrdý na své dosavadní zásluhy.

V jeho rodině je navíc dárcovství krve běžnou záležitostí. Před ním daroval krev jeho otec i babička. Ocenění dr. Janského je tak pro Jaroslava velkým úspěchem. ,,Rozhodně ničeho nelituji," zdůraznil Jaroslav.

,,A kdybych se měl opět rozhodovat, jestli bych měl svou krev darovat, kdykoli bych to udělal znova," dodal Šlapák.

U Zemanů dává krev každý z rodiny

LiberecPlaketu dr. Janského si přišla na radnici převzít v doprovodu své maminky i šestačtyřicetiletá Romana Zemanová, původně povoláním zdravotní sestra. Romana vyrůstala od dětství v prostředí, ve kterém bylo dárcovství krve běžnou záležitostí. V její rodině věnoval krev každý a ona nechtěla být výjimkou.

,,Považuji dárcovství krve za automatickou, zcela normální a běžně se vyskytující věc. Takže mi to ani nepřijde jako něco záslužného. Spíše to beru jako povinnost, kterou by měl mít každý člověk," řekla Zemanová. Ona sama poprvé darovala krev ve svých pětadvaceti letech. Dlouhá éra jejího dárcovství tak v dnešní době nasčítala dvacet let. Romana tak byla jednou z mnoha dárců, kteří byli odměněni zlatou plaketou dr. Janského.

Radka Albrechtová, Veronika Krchňavá

Ocenění dobrovolní dárci krve.