Podle tiskové mluvčí univerzity Jaroslavy Kočárkové totiž nové obory navazují na velmi dobrou spolupráci s jihoafrickým sdružením podniků Frame Group. „Tento studijní program nabízí textilní fakulta v češtině, od začátku nového akademického roku ho zájemcům nabídneme také v angličtině,“ přiblížila nový obor Jaroslava Kočárková.

Firma Frame Group pravidelně objednává na textilní fakultě pro své manažery a technology kurzy, které se zaměřují na tradiční i nové technologie v textilním průmyslu.

„O kurzy tohoto typu je zájem a staly se již významnou částí nabídky textilní fakulty. Předpokládáme, že zájem bude i o studium nového magisterského programu,“ řekl děkan fakulty textilní Jiří Militký s tím, že kurzy liberecká univerzita letos nabízela již počtvrté.

Představitelé liberecké univerzity očekávají poměrně velký zájem o studium magisterského oboru. K němu by měly přispět pozitivní zprávy o kurzech v Liberci i inzeráty otištěné v jihoafrických médiích.

Uchazeči o studium budou muset úspěšně složit písemné testy z matematiky, fyziky a chemie, které připravili odborníci z fakulty textilní, a projít přijímacím pohovorem. Celé přijímací řízení proběhne na univerzitě v Pretorii a Durbanu.

„Jednáme na poměrně vysoké úrovni. Podporu nám slíbila i velvyslankyně Jihoafrické republiky v České republice paní Nomsa Dube, která se osobně zúčastnila předávání certifikátů absolventům odborných kurzů,“ uvedl garant kurzů Pavel Jančík.

Rozšíření spolupráce o nabídku navazujícího magisterského studijního programu považuje za velký úspěch také vedoucí katedry textilních technologií Dana Křemenáková. „Má to velmi pozitivní význam i pro pracovníky naší fakulty, pro které se stává samozřejmostí diskutovat na odborné úrovni v angličtině,“ poznamenala Dana Křemenáková.

Dále připomněla, že vloni uspořádala Fakulta textilní Technické univerzity v Liberci v Jihoafrické republice cyklus seminářů pro pracovníky textilního a oděvního průmyslu.