„Syn se vracel z večírku. Napadli ho, okradli a ještě zbili do bezvědomí,“ popisuje maminka napadeného chlapce, co se přihodilo její rodině. Syn se dlouho léčil. Jeho matka vše velmi těžce nesla. Vyhledala proto službu Bílého kruhu.

„Pachatele chytili a ona nevěděla co dělat, až je uvidí u soudu. Prosila nás o podporu nejen pro syna, ale i pro sebe,“ říká psycholožka Dana Dlouhá, která s Bílým kruhem spolupracuje jako terapeutka.

Poskytovat podporu synovi pro ni bylo čím dál těžší, sama se neuměla se situací vyrovnat. „Byla jim nabídnuta psychologická podpora a oba dva jí využívají,“ pokračuje Dlouhá. Podle ní jim pomáhá, sami říkají, že jim terapie značně ulehčila jejich tíživou situaci. To je pouze jeden případ z mnoha. Povídání z terapeutkou není veselé. Úzkost, panika, deprese, noční můry. To jsou stavy, které klienti Bílého kruhu bezpečí zažívají. „A my jim chceme pomoci,“ říká psycholožka. A jde to vůbec? Ptám se. „Jde, ale je to samozřejmě složité, běh na dlouhou trať,“ říká.

Při terapii v Bílém kruhu s klientem proběhne deset sezení. Při nich terapeut s obětí trestného činu hledá cíle pro nejbližší budoucnost, zpracovává traumatický zážitek a hledá strategie a řešení krizových situací. „Těm lidem se zhroutí svět a oni se musí znovu naučit žít,“ popisuje Dlouhá.

Pobočka Bílého kruhu bezpečí funguje v Liberci již dva roky. Pomoc je bezplatná a diskrétní. „Pokud klient nechce, jméno nám říkat nemusí,“ říká psycholožka. Na návštěvu poradny není třeba se předem připravovat. „Ale předložení dokumentů týkajících se potíží klienta samozřejmě ulehčí posouzení celé situace,“ pokračuje. Služby kruhu se netýkají jen konzultací v poradně, pracovníci mohou klienty doprovodit například k soudnímu jednání.

Poradna je otevřena každé pondělí odpoledne a nyní nově čtvrtek. Objednat se lze na bezplatné telefonní lince telefonicky na čísle 485 150 707 nebo na emailové adrese bkb.liberec@bkb.cz, konzultace je pak bez čekání. Žádat o pomoc je možné i na nonstop lince 257 317 110.