Pro kandidaturu nakonec hlasovalo 74 % voličů, proti se vyslovilo pouhých 26 %. „Referendum bylo úspěšné, s účastí 56,7 % bylo kvórum jednoznačně překročeno,“ uvedl žitavský mluvčí Kai Grebasch.

Titul Evropské hlavní město kultury každoročně propůjčuje Evropská unie dvěma městům ze dvou různých států. Například letos titul drží italská Matera a bulharský Plovdiv, Německo přijde spolu se Slovinskem na řadu v roce 2025.

Kladný výsledek referenda ovšem neznamená automatický zisk titulu, mezi městy o něj obvykle probíhá boj. Kromě Žitavy už o titul projevily zájem třeba Drážďany, Norimberk nebo Hannover.

V Žitavě oproti těmto městům žije jen asi 26 tisíc obyvatel. Kandidatura bude muset pro městečko nedaleko českých hranic znamenat velké investice do kultury.

Spolupráce s regionem

Žitava ale při svém ucházení se o titul plánuje zdůrazňovat spolupráci nejen s celým regionem Horní Lužice, ale hlavně s regionem Trojzemí, tedy i s Poláky a Čechy.

Z případného zisku titulu by totiž mohl těžit i Liberec, který je partnerským městem Žitavy, od níž je vzdálen přibližně 25 kilometrů.

„Společně s Žitavou bychom rádi vymysleli přeshraniční projekt, který by nám pomohl zrekonstruovat kino Varšava. Na žitavské straně by součástí projektu mohl být kulturní objekt, který patří k divadlu a také potřebuje rekonstrukci. Dohodli jsme se, že se k tomuto tématu vrátíme po proběhnutí žitavského referenda,“ avizoval už v únoru liberecký primátor Jaroslav Zámečník.

Právě jeho vládnoucí koalice má ve svém programovém prohlášení rovněž snahu o kandidaturu na stejný titul, jen pro rok 2028, kdy přijde na řadu Česká republika. Ta měla dosud v historii pouze jediného držitele titulu, v roce 2014 se jím pyšnila Plzeň.

Žitavané v neděli rozhodli také o novém složení své městské rady. Podle údajů saského statistického úřadu ve městě nejvíce bodovala protestní partaj Alternative für Deutschland (Alternativa pro Německo), která bývá označována jako populistická. V Žitavě uspěla se ziskem 23,7 % voličských hlasů, což znamená sedm křesel v tamním 26členném shromáždění.

Hnutí Zittau kann mehr (Žitava má na víc) vedené současným primátorem Thomasem Zenkerem skončilo druhé se ziskem 18,7 % hlasů a pěti křesly. Výrazně si pohoršil minulý vítěz voleb, CDU, který místo dosavadních sedmi křesel získal jen čtyři. Zcela pak pohořeli němečtí sociální demokraté, své zástupce tu v tomto volebním období mít nebudou.