Jestli bude kandidovat Žitava, ještě není úplně jisté, pravděpodobně o tom rozhodnou až sami obyvatelé v jarním referendu. A jisté pak není ani to, zda Žitava v silné konkurenci uspěje. Zájem o to stát se na rok centrem evropského kulturního dění už totiž avizovali i „velcí hráči“ jako Drážďany nebo Norimberk. Pokud by ale asi šestadvacetitisícová Žitava skutečně titul získala, je pravděpodobné, že by to přineslo profit i Liberci. Žitavští zástupci už dříve zájem o možnou součinnost projevili a reálné to přijde i těm českým.

„Vidím to na intenzivní spolupráci. Probíhala by spousta koncertů, výstav a dalších akcí, což se do Žitavy z mého pohledu není možné vejít. Liberec je nejbližší velké město,“ řekla krajská radní pro kulturu Květa Vinklátová. S tím souhlasí i náměstek libereckého primátora pro kulturu Ivan Langr. „Jeví se mi to jako logické, v partnerství s Žitavou vidím obrovský potenciál, a to oboustranný. My můžeme pomoci jim i oni nám,“ uvedl Langr.

Tři roky poté totiž připadne titul evropského hlavního města kultury České republice a zájem o něj má i sám Liberec. Příprava kandidatury pro rok 2028 se dokonce objevila v programovém prohlášení nové liberecké vlády a podle náměstka Langra se na ní už částečně pracuje. A to i přesto, že ještě neexistují konkrétní propozice, jak by měla vypadat. „Snažíme se připravit koncepci rozvoje kultury v Liberci, jejímž vrcholem bude právě kandidatura,“ vysvětlil Langr.

Česko mělo naposledy „své“ hlavní kulturní město v roce 2015, tehdy jím byla Plzeň. V souvislosti s tím tam například vyrostlo zcela nové divadlo, což je ale něco, co podle Langra v Liberci není reálné.  Přesto některé investice do infrastruktury nezbytné budou. Liberci například stále schází plnohodnotné kamenné kino, připravuje se také rekonstrukce Šaldova divadla, která se ale uskuteční bez ohledu na případný titul. Konkrétní náklady na kandidaturu tak i právě proto podle Langra není možné vyčíslit.

„Kulturu tak jako tak financujeme, těžko se určí, co má souvislost s titulem a co ne,“ podotkl Langr. Největším přínosem pro Liberec by podle něj byla především propagace města. „Kandidatura také může rozhýbat i věci, které by se jinak neřešily, a udělat kulturu v Liberci rozmanitější,“ dodal Langr s tím, že by rád při souboji o titul využil třeba libereckou historii nebo zmíněnou přeshraniční spolupráci.

Podle knihkupce Martina Fryče, který je v Liberci jedním z pořadatelů kulturních akcí včetně pouličního umění, by byla případná kandidatura výzvou. „Spousta věcí se ale bude muset radikálně zlepšit, například spolupráce města a pořadatelů,“ upozornil.
Letošními Evropskými hlavními městy kultury jsou nizozemský Leeuwarden a maltská Valletta. Příští rok titul připadne italské Mateře a bulharskému Plovdivu.