Krajský úřad se rozhodl značku umístit na úseku z Mníšku do Raspenavy. Místní obyvatelé s jejich nápadem souhlasí.

„Silnice z Mníšku do Raspenavy přes Oldřichov se v zimě udržuje jen mechanicky bez použití chemie. Podle toho také kolikrát vypadá stoupání do Oldřichovského sedla, kdy kamiony, které nemají zimní pneumatiky, jej nemohou vyjet a blokují dopravu na dlouhé hodiny,“ vysvětlila Jana Práčová, která v Oldřichově v Hájích bydlí.

Podle informací Vladimíry Vránové, preventistky liberecké policie, však o umístění značky ještě není pevně rozhodnuto. „Zatím nás o její umístnění nikdo nepožádal, takže nemohu podat informaci o tom, že značka v těchto místech skutečně umístěna bude,“ dodala Vladimíra Vránová.

Každopádně však místní obyvatelé již znají horší sjízdnost komunikace a na příkazovou dopravní značku nečekají.

„Auto přezouvám na zimní pneumatiky již dlouhá léta, aniž by mi to někdo nařídil. Myslím si, že právě u nás je to nutností. Právě před několika týdny jsem zjistila, že gumy, které jsem používala vloni, jsou již značně opotřebované, chystám se proto v nejbližších dnech koupit nové a auto na zimu připravit,“ dodala Jana Práčová.

Nová značka s označením C15 přikazuje řidičům na označené úseky vjíždět pouze se zřetelným dezénem na zimních pneumatikách. U vozů s hmotností do 3,5 tuny musí mít pneumatiky hloubku dezénu minimálně 4 milimetry, u vozidel s vyšší hmotností pak dokonce 6 milimetrů na všech hnacích kolech. Značka má platnost pro období od 1.11. do 30.4.