Tak přece jen je tu zima. To si po proběhlém víkendu mohou říci i Liberečané. V pátek chumelilo a o víkendu všechno zmrzlo a klouzalo. A co víc. Znovu bude chumelit.

Ledovka a vítr

Vše začalo v pátek. Několik výrazných sněhových přeháněk nadělalo problémy řidičům i chodcům. Večer to chvíli vypadalo na bílou tmu. „Šla jsem do krámu a málem zabloudila. Padaly přímo obří vločky,“ popsala Deníku Michaela Štastná z Liberce.

Sněhu nakonec tolik nenapadlo, ale přesto například cestou na Českou chalupu zapadl městský autobus číslo 18. Před Frýdlantem zase namrzla silnice a asi dvě hodiny šla projet jen jedním pruhem.

Zastavila se lanovka na Ještěd, do které uhodil v noci na pátek blesk. Sjel po lanech jako po hromosvodu a vypálil techniku jedné z kabin a poškodil i další vybavení lanovky. Provoz se podařilo obnovit krátce před polednem. „Ještěd dostává zásah pokaždé, když je bouřka, v zimě jsme ale zásah takového rozsahu ještě nezažili,“ řekl strojník lanovky Jaromír Janda.

Nepříjemnosti pokračovaly v sobotu. Zatímco hlavní silniční tahy byly bez problému sjízdné, kdo se vydal do bočních uliček měst a vesnic, musel si připadat jako na zamrzlém rybníku. „Klouzal jsem a modlil se, abych nenarazil do plotu,“ hlásil z okrajové části Liberce čtenář Petr. „Zkuste si sejít od kapličky U Obrázku na ruprechtické náměstí. Je to jedna ledová plotna občas posypaná štěrkem,“ přidala i paní Marcela.

K tomu se přidalo varování meteorologů před ledovkou. „Motoristé by měli jezdit se zvýšenou opatrností, náledí se může tvořit i na dalších komunikacích,“ řekl Petr Šén ze společnosti Silnice LK, která komunikace v kraji spravuje.

A měl pravdu. Až do neděle se vytvořil zhruba kilometr dlouhý ledový úsek za Ještědem, v Křižanech. Ledovka se objevila, protože přes den sice teploty stouply nad nulu, ale odpoledne začalo mrznout. A nad nulu se teploty nevyšplhaly ani v neděli.

Bude sněžit

Navíc podle meteorologů počasí lepší nebude a zima tak skutečně dá najevo, že se ještě nevzdává. „V pondělí postupně začne přibývat oblačnosti odpoledne od severovýchodu až severu s občasným sněžením nebo sněžením. V úterý bude zataženo se sněžením nebo občasným sněžením,“ předvídají na svém webu počasí pro Liberecký kraj.