Luděk je jedním z několika stovek studentů Technické univerzity v Liberci, kteří budou muset v únoru na 14 dní opustit svoje koleje. Do jejich pokojů se totiž v této době nastěhují účastníci Evropského zimního olympijského festivalu mládeže 2011. Ubytování na kolejích TUL bylo organizátorům akce ještě za minulého vedení univerzity nabídnuto k využití, jako součást olympijské vesničky. V této souvislosti některá média informovala o hrubě nespokojených studentech, kteří tím sice získají čtrnáctidenní prázdniny, ale na úkor klidu pro učení a za cenu prodlouženého semestru.

Studia se zvládnou, svízel je stěhování

Sami studenti však odmítají tuto záležitost takto dramatizovat. Jsou konkrétní. Situace se jim nelíbí hlavně proto, že problémy jim způsobí více ty technické záležitosti spojené se stěhováním z kolejí a pak zase zpět, než ty studijní. „Nemám automobil, a tak budu obtěžovat rodiče. Do úschovny se všechno nevejde,“ podotýká Jaroslav Prýl, student strojní fakulty.

„I když nabízejí náhradní ubytování, tak to bohužel neřeší ten zásadní problém. Všechno se musí dvakrát stěhovat. Chápu jejich přístup, ale byla bych raději, kdyby se našlo jiné řešení,“ potvrzuje i Petra Pešková z ekonomické fakulty. „Přesně tak, všechno zabalit, odvézt a zase přivézt, to bude náročné. Já jsem z Boleslavi, takže nevím, jak to bez pomoci sám provedu. Navíc doma je nuda, takže i když mohu odjet, zůstávám raději tady,“ svěřuje se pětadvacetiletý Miloš Vavrik.

Jejími slovy nemilá záležitost bude stěhování i pro Michaelu Říčařovou, dvaadvacetiletou studentku z textilní fakulty, která pochází až z Moravy. Vůči svému ústavu, ale přesto zůstávají studenti loajální. Nejlépe asi jejich dojmy shrnuje čtyřiadvacetiletý Petr Desenský z pedagogické fakulty: „Ano, stěhování bude velký problém, ale studijní ani zkouškové termíny by to ohrozit nemělo. A pokud ano, věřím, že některým studentů vyjdou za takových okolností profesoři vstříc. Navíc někteří z nás už podobné zkušenosti mají, před časem jsme dokonce takto ztratili měsíc. Všeobecná nálada proto není zase tak negativní. Žíly to rozhodně nikomu netrhá.“