VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Židé v Reichenbergu byli podnikatelé i oběti

Liberec /O STARÉM LIBERCI/ - Že je Liberec odjakživa styčnou plochou Čechů a Němců je jasné. Mezi mlýnskými kameny dvou národů se ale často ocitl třetí. Někdy jako národ stavitelů a vážených občanů, někdy jako obětní beránek.

12.9.2010
SDÍLEJ:

Liberecká synagoga v novorenesančním stylu v 19. století perfektně zapadala do měnícího se centra Liberce. Na její stavbu přispěli lidé z celého Liberce. Osmiboká věž synagogy bývala dominantou.Foto: archiv Pavla Frýdy

Snad každý už v Liberci prošel kolem nové budovy knihovny. Mnozí si jistě i všimli, že se skládá z velké prosklené části se samotnou knihovnou a části menší, synagogy, které se po obvodu táhnou písmena hebrejské abecedy. Co už ale zdaleka všichni nevědí, je to, kde se tam vzala, proč se knihovně říká Stavba smíření, jak Židé pomáhali utvářet tvář města, jak náhle zmizeli a jak se opět vrátili.

Chceme–li se dostat až k počátkům, musíme zavítat do Liberce roku 1582, doby pod vládou rodu Redernů. Joachim Ulrich z Rosenfeldtu, liberecký hejtman, ve svém životopise zmiňuje šedesát pražských Židů, kteří z hlavního města uprchli před morem a nyní žijí na jeho statku.

Šířeji se o nich nezmiňuje. Obchodní záznamy z té doby ovšem dosvědčují, že Židé tehdy v Liberci žili a vlastnili některé domy.

Zákon: žádné domy, žádné rodiny

Velmi významnou postavou zde byl obchodník Jakub Baševi. V Praze byl nejvlivnějším obchodníkem celého ghetta a jako první Žid v habsburské monarchii získal šlechtický titul – z Treuenberku. Když odešel z Prahy, stal se „frýdlantským dvorním Židem pro obchod“ na dvoře Albrechta z Valdštejna. Jako takový získal v Liberci dům a hraběcí podporu. Baševi odešel po Valdštejnově smrti roku 1634 do Mladé Boleslavi, kde zakrátko zemřel.

Liberec připadl rodu Gallasů – a ti se rozhodli vynutit císařské protižidovské zákony, jak se patří. Za jejich vlády nesměli Židé vlastnit žádný nemovitý majetek a nesměli mít ve městě trvalé bydliště. Tento zákaz ovšem nejspíš lidé ignorovali nebo všemožně obcházeli. Židovští obchodníci ve městě přebývali i s rodinami dále, i když je vrchnost mohla kdykoliv vyhnat.

Synagoga ani židovský hřbitov tu tehdy nebyly, na svátky a za zesnulými museli Židé do Turnova. Gallasové (později Clam– Gallasové) a tehdejší liberecká městská správa nebyli Židům v nejmenším nakloněni. Liberečtí tkalci a soukeníci tvrdili, že jim Židé kazí obchody a nařkli je z vymyšlení takzvaného groše za vlnu, daně, kterou tkalci odváděli Gallasům za nakoupenou vlnu. Ne každý byl ale okamžitě nepřátelský.

V domě libereckého starosty Trenklera v Železné ulici například fungovala košer vývařovna, radní se dokonce všemožně snažili zmírnit podmínky dekretů hraběte Christiana Clam – Gallase, kterým zakazoval na libereckém panství pobyt všem Židům. Dva dekrety z roku 1799 a 1810 nakonec zrušili císařští úředníci ve Vídni a vrchnost za ně pokárali. Snad proto, že židovští obchodníci s libereckým suknem odváděli větší živnostenskou daň než celé clam–gallasovské panství dohromady.

Znovuzrození libereckých Židů

Veliká změna přišla po občanském vyrovnání v roce 1848. Židé se již mohli ke svému původu a vyznání veřejně hlásit, vlastnit nemovitosti a sdružovat se. Roku 1861 začala fungovat první modlitebna na dnešní ulici Dr. Milady Horákové, o tři roky později vznikl židovský hřbitov, který dodnes stojí na Ruprechtické ulici. Roku 1886 již fungoval židovský náboženský spolek, který měl pronajatou jinou, důstojnější modlitebnu ve Frýdlantské ulici.

Synagoga zde ovšem vznikla až později. Hlavní zásluhu na ní měl jeden z prvních členů židovské obce Wilhelm Winterberg, který v podstatě zorganizoval celou stavbu včetně shánění peněz. Od roku 1875, kdy se záměrem přišel, uběhlo devět let do získání vhodného pozemku v dnešní Rumjancevově ulici. Stavba trvala dalších pět let. Hotová synagoga pomohla změnit ráz centra Liberce, kde v té době vznikaly další nové honosné stavby – divadlo, nová radnice, budova spořitelny nebo muzeum.

Mnoho Židů bylo již tehdy bohatými obchodníky a váženými občany, někteří zasedali v městské radě. Na sumě 150.000 zlatých, které si synagoga vyžádala, se nemalou měrou podíleli i nežidovští Liberečané, a to jak Češi, tak Němci. Kapitál v držení židovských velkopodnikatelů zase pomáhal financovat například Obchodní a živnostenskou komoru nebo muzeum. Obyvatelé Liberce, papírově rozdělení na Čechy, Němce a Židy, zde fungovali jako celek.

Za vše mluví fakt, že slavnostního otevření synagogy se účastnili představitelé města, armády, katolické i evangelické církve a veřejnost. Nikdo netušil, že nová synagoga zůstane stát pouhých padesát let. 10. listopadu 1938 ji zapálily a srovnaly se zemí nacistické bojůvky. Zbytek byl srovnán se zemí a až do roku 1997 byl prostor po ní využíván jako parkoviště. Židé, které z Liberce neodvezli nacisté, zmizeli při poválečném odsunu.

Že není všem dnům konec se ukázalo právě až na konci 20. století. 16. prosince 1997 byl položen základní kámen Stavby smíření, první nové židovské modlitebny na našem území od roku 1931. Za účasti českého, německého a izraelského velvyslance modlitebnu vysvětil 9. září 2000 zemský rabín Karol Sidon.

Autor děkuje za laskavou spolupráci Pavlu Frýdovi a serveru zanikleobce.cz

Autor: Matyáš Taller

12.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 15 000 Kč Obsluha šicích a vyšívacích strojů ŠIČ/ŠIČKA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Višňová 111, 464 01 Frýdlant v Čechách, Nabízené výhody: stravování, příspěvek na rekreaci, bezúročné půjčky, Pracovní poměr na dobu určitou na 1 až 2 roky, Hlásit se e-mailem, telefonicky nebo osobně denně od 7.00 do 14.00 hod., Kontaktní osoby:, Ivana Brandová - mzdová účetní, tel. 482 416 065, e-mail: brandova@juta.cz, Jaromír Mrklas - ředitel závodu, tel. 482 416 050, e-mail: mrklas@juta.cz. Pracoviště: Juta a.s.-002, 464 01 Frýdlant v Čechách. Informace: Ivana Brandová, +420 482 416 065. Gastronomie - Gastronomie Cukrář, moučníkář 100 Kč Cukráři (kromě šéfcukrářů) EXPEDIENT/KA CUKRÁŘSKÝCH VÝROBKŮ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Dělnická profese - příprava zboží expedice zboží apod. , Pracovní doba pouze v pátek a sobotu od 16.00 do cca 19.00 hod. , Mzda v závislosti na pracovním výkonu.. Pracoviště: Jiří bláha s.r.o., Švermova, č.p. 121, 460 10 Liberec 10. Informace: Jana Matějíčková, +420 485 102 216,775 733 938. Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 25 000 Kč Zubní lékaři ZUBNÍ LÉKAŘ/KA. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Lékařská fakulta, stomatologie. Pracoviště: Felixdent s.r.o., Tanvaldská, č.p. 224, 463 11 Liberec 30. Informace: Jan Rotter, . Obchod - Obchod Obchodní zástupce 55 000 Kč Obchodní zástupci OBCHODNÍ MANAŽER/KA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 55000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Popis pozice:, vyhledávání a získávání nových zákazníků, péče o klíčové zákazníky firmy, plnění obchodního plánu, tvorba cenových nabídek, zpracování cenových kalkulací, prezentace společnosti ve vhodných médiích, analýza trhu (konkurenční prostředí), kontrola práce disponentů logistiky, Požadavky:, SŠ/VŠ vzdělání ekonomického nebo technického směru, praxe v oboru min. 2 roky, praxe v automotive výhodou, komunikativní znalost anglického jazyka, vyjednávací, komunikační a prezentační dovednosti, pokročilá znalost MS Office, Nabízíme:, nástup ihned, zajímavé platové ohodnocení dle praxe a zkušeností, roční odměna až ve výši 3x měsíčního platu, služební automobil i na soukromé účely, stravenky 80,- Kč/den, 5 týdnů dovolené, jazykové vzdělávání, možnost čerpání benefitů v rámci sociálního fondu, pružná pracovní doba, Životopisy prosím zasílejte na adresu: pavla.mikezova@matador-czech.cz. Pracoviště: Matador automotive čr s.r.o.-001, České mládeže, č.p. 1204, 460 06 Liberec 6. Informace: Pavla Mikezová, +420 775 222 235.

Utkání 18. kola Tipsport extraligy ledního hokeje se odehrálo 14. listopadu v liberecké Home Credit areně. Utkaly se celky Bílí Tygři Liberec a PSG Berani Zlín. Na snímku v bílém je Jakub Valský.
18

FOTO: Zápas plný zvratů zvládl Liberec. Dal čtyři góly za třetinu a zlomil Zlín

Václav Dvořák a jeho kniha Písečníci a bludný asteroid.

Pedagog z Technické univerzity Václav Dvořák napsal sci-fi pro malé čtenáře

FOTO: Vánoční koledu Charlese Dickense divadlo zpracovalo formou baletu

Liberec – Duše lakomce Vydřigroše je opět v ohrožení. Tedy pokud před přicházejícím Štědrým dnem nezmění své hamižné způsoby. Vánoční koleda Charlese Dickense neodmyslitelně patří k zimním svátkům. 

Galavečer Poetiky 2018 byl věnován zesnulému Martinu Beranovi

Turnov – Dvoudenní recitační soutěže Poetika se v Turnově se zúčastnilo přibližně sto mladých interpretů.

Další drama na přejezdu a návštěva ze Slovenska na odstřel: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 12. a 13. listopadu 2018.

Vážné případy v Liberci čekat nebudou

Liberec – Nový systém třídění pacientů na traumatologii a chirurgii zrychluje lékařskou práci.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT