Pokud porodí dvě nebo více dětí zároveň, může zůstat doma celých 37 týdnů. „Termín, kdy těhotná zaměstnankyně nastupuje na mateřskou, si zpravidla určuje sama, platí však, že nejdříve od počátku osmého týdne před očekávaným dnem porodu,“ uvedl krajský předseda Asociace samostatných odborů Milan Šubrt.
Jak uvádí zákoník práce, zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost také rodičovskou dovolenou, která slouží k prohloubení péče o dítě.
„Rodičovská dovolená však může trvat pouze do tří let věku dítěte. Pak by se měl rodič vrátit do zaměstnání, může však požádat ještě o prodloužení dovolené o jeden rok,“ vysvětlil Milan Šubrt.
V průběhu mateřské dovolené platí takzvaná ochranná doba, ve které nemůže zaměstnankyně dostat výpověď. Po skončení mateřské má právo vrátit se do práce na stejnou nebo obdobnou pracovní pozici.
Po návratu z mateřské dovolené má navíc zaměstnankyně nárok na takzvanou pravděpodobnou mzdu. „Je to mzda, které by ta pracovnice dosahovala, pokud by neodešla na mateřskou dovolenou. Není tedy možné, aby dostala stejný plat, který brala, když odcházela,“ vysvětlil liberecký odborář Milan Šubrt.