Petr Rezek se narodil 9. ledna 1948. Vystudoval psychologii, filozofii a estetiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a následně několik let působil jako klinický psycholog. V 70. letech se věnoval především otázkám fenomenologické psychologie a fenomenologie umění. V 80. letech se zčásti i s ohledem na možnosti tajné spolupráce se zahraničními kolegy intenzivněji věnoval antické filozofii. Do tuzemského prostředí uvedl kritické studie a překlady Aristotela, Platóna a Plotína. V samizdatu publikoval i kritické úvahy o myšlení některých českých intelektuálů včetně pozdějšího prezidenta Václava Havla.

Na Fakultě umění a architektury TUL působil Petr Rezek dvakrát. Poprvé dlouhá léta v pozici vedoucího katedry teorie a umění a po malé pauze pak poslední roky přednášel pod katedrou architektury úvod do architektury. Rovněž byl vedoucím ateliéru prvního ročníku. Tento semestr ještě asistoval v ateliéru Petra Jandy. Rezek se také od začátku intenzivně věnoval fakultní knihovně, která vznikla přesunem soukromého fondu profesora Suchomela a několika nákupy. Petr Rezka z ní za 20 let vybudoval knihovnu vysoké úrovně.

„Kdo kontroverzního Petra Rezka poznal, tomu se jistě zapsal do paměti, ať už vzletnou nadčasovou úvahou, ikonickým smíchem nebo situací připomínající scénář absurdního dramatu. Rezkova zdánlivě nabručená, ironická a neustále dumající aura zůstane hluboko zarytá v základech fakulty (a v knihovně obzvláště), proklouznutí neboli smrti navzdory… Petr Rezek byl, je a bude nesmrtelným a zároveň nekýčovitým skvostem přemýšlivé české kultury. Bylo nám ctí,“ loučí se s touto výjimečnou osobností tým FUA.